Home / Przejście w Zbereżu jeszcze nie w tym roku
slupek

Przejście w Zbereżu jeszcze nie w tym roku

W tym roku nie rozpocznie się budowa międzynarodowego przejścia granicznego w gminie Wola Uhruska. Poprawka w tej sprawie, jaką do projektu ustawy budżetowej państwa zgłosił poseł Sławomir Zawiślak (Pis) , została odrzucona.

Zawiślak wnioskował, aby do budżetu państwa wprowadzono kwotę 5 mln. Zł  z przeznaczeniem na budowę przejścia w zbereżu. Argumentował , że jej przyjęcie byłoby wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców tego regionu , zainteresowanych rozwijaniem kontaktów gospodarczych. Otwarcie granicy w powiecie włodawskim , jak zapewniał poseł Zawiślak , umożliwiłoby też rozwój turystyczny i społeczno- gospodarczy powiatu , co dałoby szansę na nowe miejsca pracy. Gdyby poprawkę przyjęto, to prawdopodobnie jeszcze w tym roku ruszyłby proces przygotowania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia inwestycji. Niestety , propozycja Zawiślaka nie zyskała aprobaty większości.

Za wprowadzeniem zadania zagłosowało 176 posłów, a przeciw 258.

- Sądziłem , że być może uda się wreszcie pozyskać pieniądze na rozpoczęcie prac zmierzających do otwarcia granicy z Ukrainą na naszym terenie. Jesteśmy, i wszystko na to wskazuje , że jeszcze długo będziemy pozbawieni kontaktów z naszymi wschodnimi partnerami – skomentował starosta włodawski Wiesław Holaczuk.

  O budowę przejścia w Zbereżu władze powiatu włodawskiego starają się od lat. Ekolodzy, na specjalne zlecenie Urzędu Gminy w Woli Uhruskiej i starostwa, przeprowadzili badania. Sprawdzali, czy taka inwestycja nie będzie zagrażała środowisku. Jest już wstępna lokalizacja i zgoda ekologów. Brakuje tylko zgody rządu RP. Od dwóch lat w Zbereżu organizowane są  Europejskie Dni Dobroąsiedztwa. Podczas tej imprezy , na rzece Bug rozkładany jest most pontonowy łączący tę miejscowość z Adamczukami na Ukrainie. W ubiegłym roku, podczas trwającego cztery dni święta, granicę przekroczyło blisko 25 tys. osób. Samorządowcy z Włodawy liczyli, że może to przekona władze naszego rządu o konieczności takiej inwestycji. Jednak i te działania okazały się bezskuteczne.

 

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

13 odwiedzających teraz
0 gości, 13 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 28 o godz. 08:59 am UTC
Ten miesiąc: 28 o godz. 02-02-2023 08:59 am UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC