Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Kultura / Sztuka / Przedszkolaki kultywują tradycje
dozynki-przedszkolne2013-bb

Przedszkolaki kultywują tradycje

Maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 1 we Włodawie dbają o kultywowanie lokalnych tradycji. W bieżącym roku szkolnym placówka realizuje autorski program regionalny, a jednym z jego elementów były przedszkolne dożynki.

Dziecięce święto plonów odbyło się na placu przedszkolnym, udekorowanym symbolami ludowymi związanymi ze żniwami.

Uczestników uroczystości, rodziców i nauczycieli oraz ich głównych bohaterów, czyli dzieci, powitała dyrektor placówki Jolanta Darnia. Pani dyrektor wybrała też spośród rodziców starostę i starościnę dożynek, po czym na plac przedszkolny wniesiono wieniec w kształcie korony, który był darem dla dzieci od włodawskiego zespołu „Kresowianki”.
Główną część spotkania stanowiły występy maluchów, które tańcem w strojach tradycyjnych, pieśniami o siewie zbóż oraz inscenizacją o powstawaniu chleba przypominały dawne dożynki.

Sześciolatki zatańczyły „trojaka”, natomiast pięciolatki zaprezentowały inscenizację „Od ziarenka do bochenka”, w której pokazały jak wiele lat temu uprawiano pole.

Ponadto dzieci przyniosły kosze pełne warzyw i owoców, a czterolatki, śpiewając tradycyjną pieśń „Plon niesiemy plon” wniosły kosze z chlebem domowego wypieku oraz chleb dożynkowy i przekazali go starostom dożynek. Po uroczystym pokrojeniu chleba wszyscy uczestnicy święta mogli go smakować ze smalcem w pięciu smakach i ogórkami kiszonymi. Na dożynkowym stole pojawiły się też owocowe i warzywne koreczki, które przygotowali pracownicy przedszkola i rodzice.

Organizatorami uroczystości były nauczycielki Agnieszka Matczuk, Iwona Danielczuk i prowadząca dożynki Dorota Torbicz.

(fot. Przedszkole Miejskie nr 1 we Włodawie)

About TV Włodawa

16 odwiedzających teraz
1 gości, 15 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 31 o godz. 02:41 pm UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 10-04-2021 05:20 pm UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-19-2021 12:25 pm UTC