Z dedykacją na 5-lecie włodawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki i z wyrazami sympatii dla włodawskiej publiczności czytelniczej – bez honorarium! – od Autora, Stefana Dardy.Już po raz piąty włodawscy miłośnicy literatury grozy mieli okazję spotkać się z jednym z najbardziej wyróżnianych i docenianych na polskim rynku wydawniczym pisarzem tego gatunku.
Wizycie Stefana Dardy towarzyszyło, jak na zamówienie, pochmurne i mgliste popołudnie 26 listopada 2012 r. W intrygującej niesamowitością i niepokojem scenerii rozpoczęła się jedna z pierwszych promocji „Bisów” – trzeciej części cyklu powieściowego „Czarny Wygon”. Wielbiciele „strasznej (!) prozy” przybyli na spotkanie z autorem mrocznych opowieści z dreszczem emocji i zaciekawienia. I według kuluarowych relacji wielu – a gości było około stu pięćdziesięciu – nie zawiedli się, mimo iż w przeciwieństwie do świata fabuły dardowskich powieści i nawiązującej do ich klimatu mrocznej scenerii atmosfera spotkania była bardzo ciepła i przyjazna. O tym, jak znana jest włodawskim czytelnikom osoba i twórczość Stefana Dardy świadczyła nie tylko frekwencja na spotkaniu, ale też liczne pytania kierowane do pisarza. Ciekawość sympatyków twórczości „mrocznego”, a jednocześnie prywatnie nad wyraz sympatycznego bohatera spotkania, dotyczyła procesu twórczego, inspiracji, planów pisarskich oraz jego licznych pasji pozaliterackich: muzycznych, fotograficznych i turystycznych. Szczególnym zaś aplauzem przyjęto zapowiedź pisarza o umiejscowieniu akcji jego kolejnej powieści w naszej rodzinnej Włodawie.
Zgromadzona publiczność nagrodziła deklarację Autora gromkimi brawami. Na pisarza czekały też upominki. Akwarela – pejzaż miejski Włodawy – pędzla Sławomira Stasza wraz z podziękowaniami od Koła Miejskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Dyskusyjnego Klubu Książki oraz album zdjęć przyrodniczych wręczony przez sympatyka biblioteki (a zawodowo pracownika Nadleśnictwa Włodawa) Włodzimierza Czeżyka.
Spotkanie zakończyło się spodziewaną kolejką po zakup książek, a potem jeszcze dłuższą do otrzymania autografu Autora na ich kartach, o kolejkach do zdjęć pamiątkowych z Autorem i duchem jego literackiego bohatera – księdza Dobrowolskiego – nie wspominając…
Spotkanie przygotowały i poprowadziły:
Barbara Paszkowska – moderator Dyskusyjnego Klubu Książki przy MBP we Włodawie
Małgorzata Zińczuk – kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji, przewodnicząca Koła Miejskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Multimedialną oprawę spotkania przygotował Marek Paszkowski. Do oprawy muzycznej wykorzystano – dostępne na licencji Creative Commons i za osobistą zgodą Artysty – nagrania projektu Scabeater (www.facebook.com/scabeater) dostępne za pośrednictwem serwisu Jamendo - polecamy!
Nastrojową scenografię stworzyła Pracownia Artystyczna Pasiasty Stworek -www.pasiastystworek.pl (oraz www.facebook.com/pasiastystworek). Leśne eksponaty wykorzystane w scenografii dostarczył wieloletni sympatyk i przyjaciel biblioteki, Włodek Czeżyk.
Szatę dardowskiego ducha – księdza Dobrowolskiego – uszyła zaprzyjaźniona z biblioteką malarka Agnieszka Kuryłowicz zaś w postać ducha wcielił się jej syn, Michał.
Organizatorzy spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie, Dyskusyjny Klub Książki przy MBP we Włodawie, Koło Miejskie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Relację opracowali: Marta Ładak, Małgorzata Zińczuk i Marek Paszkowski
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.
źródło : http://mbpwlodawa.blox.pl