Home / TEMAT DNIA / Prawie 31 tys. turystów skorzystało z okazji
image023

Prawie 31 tys. turystów skorzystało z okazji

image02330 790 turystów przekroczyło most pontonowy zbudowany w Zbereżu, który połączył na tydzień społeczności pogranicza Polski i Ukrainy oraz turystów. Tymczasowe przejście graniczne zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa potwierdza potrzebę jego zbudowania w tym miejscu na stałe. O tej potrzebie mówiono bez przerwy, zwłaszcza nad pięknym jeziorem Świtaź po ukraińskiej stronie, które odwiedziły tysiące Polaków.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2013 były już czwartą kolejna edycją tej imprezy w Zbereżu. Jak informuje rzecznik Nadbużańskiego Oddział Straży Granicznej w Chełmie, w dniach 9-15 sierpnia (wyłączając godziny nocne, kiedy przejście było nieczynne) funkcjonariusze dokonali odprawy 30 790 osób. Najwięcej było Ukraińców, potem Polaków, ale zdarzali się również obywatele Irlandii, Niemiec, Włoch czy Wielkiej Brytanii. Dzięki otwarciu na Wschód mieszkańcy mieli możliwość zobaczenia Ukrainy z Szackim Parkiem Narodowym i wyjątkowo pięknym i wielkim jeziorem Switaź na czele (położnym od Włodawy w linii prostej o ok. 10 km). W Zbereżu można było przejść (za okazaniem paszportu) na Ukrainę.

Tak jak przed laty, Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, które odbywały się w Woli Uhruskiej i (głównie) Zbereżu, okazały się zatem wielkim sukcesem.

- Powiat włodawski jako jeden z niewielu granicznych powiatów jest zupełnie odcięty od dwóch państw z nami graniczących: Białorusi i Ukrainy – mówi Wiesław Holaczuk, starosta włodawski. – I dzięki m.in. tego typu unikatowym na skalę województwa i kraju wydarzeniom jak te Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, chcemy wymusić na rządach decyzję o utworzeniu stałego przejścia granicznego w Zbereżu. Ta inicjatywa to także wyraz determinacji samorządów – powiatowego i gminnych, zwłaszcza Woli Uhruskiej – w dążeniu do otwarcia naszego powiatu na Wschód. Doceniono nas także na forum wojewódzkim, uznając EDD za najlepszy produkt Lubelszczyzny 2011 r.

Prawdziwą atrakcją dla rzesz turystów z Polski było jezioro Świtaź obok Szacka. Włodawianie tłumnie pojechali kąpać się w tym sto razy większym od Jeziora Białego akwenie. Chwalili czystość jeziora, narzekali jednak na jakość drogi dojazdowej oraz…toalety, w których pozycja „na małysza” jest standardem.

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej edycji EDD było druga konferencja polskich i ukraińskich przedsiębiorców. Spotkali się we włodawskim starostwie. Tam podczas Poleskiego Forum Gospodarczego omówiono wspólne plany lokalnego biznesu z pogranicza polsko-ukraińskiego i odwiedzili włodawskich przedsiębiorców. Forum otworzył Jacek Piechota, były minister gospodarki oraz obecny prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Mówił m.in. o konieczności wspólnych przedsięwzięć na pograniczu oraz wartości wzajemnych kontaktów biznesowych. Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślali jednak potrzebę utworzenia stałego przejścia w Zbereżu. Obecny na forum Tadeusz Łągwa – właściciel WZURiB-u – który reprezentował polski mały biznes podkreślił wagę tego typu spotkań. – Jestem bardzo wdzięczny za zaproszenie mnie na tę niezwykle udaną konferencję. Mogliśmy nie tylko porozmawiać ze swoimi ukraińskimi partnerami, ale również nawiązać bliższe kontakty biznesowe, które być może zaowocują realnymi. Cech włodawski jako organizator tego spotkania wykazał się niezwykłą intuicją i potrzebą tego typu dialogu.

EDD’13 zaowocowały również licznymi wydarzeniami sportowymi, kulturalnymi i naukowymi. Były biegi, rajdy i zawody sportowe, w tym np. piłkarski międzynarodowy turniej służb mundurowych. Odbywały się także ciekaw koncerty poi festyny po obu stronach Bugu. Nie zabrakło także konferencji naukowych, np. poświęconej działalności Korpusu Ochrony Pograniczy w XX-leciu międzywojennym oraz w czasie kampanii wrześniowej.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje wkład pracy wójta gminy Wola Uhruska – Jana Łukasika i jego pracowników z UG. – Tak naprawdę EDD’13 by nie mogły się odbyć bez tytanicznej pracy i zaangażowania gospodarzy tego terenu: wójta, urzędników i podległych mu służb – podkreśla W. Holaczuk. – Na ich barkach spoczywała największa odpowiedzialność za sprawny przebieg tej imprezy. I tą drogą pragnę im za to wielkie serce włożone w sukces EDD’13 serdecznie podziękować.

 

źródło: Starostwo Powiatowe Włodawa

About TV Włodawa

21 odwiedzających teraz
1 gości, 20 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 29 o godz. 01:24 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC