Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Powiat włodawski na podium w Polsce
image_gallery

Powiat włodawski na podium w Polsce

Powiat włodawski zajął drugie miejsce wśród 314 powiatów w Polsce w prestiżowym rankingu w kategorii wykorzystania środków unijnych w latach 2011-13 oraz 3. miejsce w kategorii inwestycji w infrastrukturę techniczną w tych latach. Wydatki per capita (na głowę) mieszkańca w tych latach w powiecie włodawskim wyniosły w powiecie 288,08 zł. Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA ogłosiło właśnie w Warszawie te wyniki podczas wielkiej gali. Ranking przygotował i opracował jeden z najwybitniejszych polskich znawców ekonomii samorządowej – prof. Paweł Swaniewicz.

Nowy Tydzień – Panie starosto, gratulując sukcesu, pytamy przede wszystkim na receptę na sukces. W końcu na tzw. ścianie wschodniej znacznie trudniej o pieniądze niż w innych regionach kraju.

Wiesław Holaczuk – Receptą jest przede wszystkim ciężka praca wielu urzędników i pracowników; jest nią również odpowiednia polityka zmierzająca do tego, aby przy bardzo niedużych środkach własnych, uzyskiwać maksymalnie duże rezultaty. Dlatego też za ten sukces muszę głównie podziękować wszystkim moim współpracownikom, którzy codziennie wkładają ogrom pracy w to, co robią. Tej pracy często nie widać, często umyka ona nieuważnemu obserwatorowi, a jednak ich rezultatem są właśnie obiektywne wyniki. Jak te w tym rankingu.

NT – A do tej pory często mówiło się o tym, że obecna kadencja powiatu włodawskiego tylko konsumuje tylko konsumuje to, co pozyskano we wcześniejszych latach.

WH -  I wyniki rankingu wyraźnie zadają kłam tym wszystkim, którzy twierdzą, że w powiecie w tej kadencji nic się nie robi i nie inwestuje. Wyniki tym bardziej cieszą, że widać dynamikę, która obrazuje wyraźnie, że z roku na rok nasza pozycja jest coraz lepsza w Polsce wśród powiatów. A przecież wiadomo, że tu na wschodzie jest zawsze dużo trudniej. Jeśli się jednak chce, to można. Trzeba jednak do tego tzw. dobrego gospodarza, który będzie nie tylko widział, co jest potrzebne dziś i jutro, ale również umiał wybiegać w przyszłość na lata. To dotyczy nie tylko samorządu powiatowego, ale nade wszystko samorządów zarządzanych nie kolegialnie, lecz jednoosobowo.

NT – Właśnie najciekawsza jest dynamika, która wskazuje wyraźnie na stałą tendencję zwyżkową powiatu włodawskiego, zarówno w pozyskiwaniu środków unijnych oraz w inwestowaniu.

WH – To jest zasługa racjonalnego wykorzystywania możliwości oraz sięgania tylko po te środki na inwestycje, które są potrzebne, ale i możliwe do pozyskania. Nam nie potrzeba „szklanych domów” czy też planów kontrowersyjnych inwestycji na terenach zalewowych. My realizujemy tylko to, co jest ważne społecznie. Wiemy jednocześnie, że zawsze robimy za mało, bo potrzeby i zaniedbania, np. w drogownictwie są ogromne. Nas też bardzo cieszy, że z roku na rok nasza pozycja w tym wyjątkowo obiektywnym rankingu jest coraz lepsza. To świadczy o tym, że pomimo braku właściwej polityki rządu, który na samorządy nakłada coraz więcej obowiązków bez pełnego pokrycia kosztów, można mieć efekty długofalowe. To świadczy o skuteczności tego, co w powiecie robimy.

Powiat włodawski wykazuje dużą tendencję do zajmowania coraz wyższych lokat w kategorii „Inwestycje w infrastrukturę techniczną – powiaty”. Jeszcze w tabeli za lata 2007-09 zajmował 139 miejsce w Polsce, za lata 2008-10 – już 49 pozycję, za lata 2009-11 – 13 w kraju, zaś za lata 2010-12 – już trzecią. A za lata 2011-13 – także trzecią.

Z kolei w kategorii „Powiaty – wydatki finansowane ze środków unijnych w latach 2011-13” powiat włodawski zajął drugie miejsce w Polsce. W latach 2007-11 i 2009 -12 były to trzecie miejsca, zaś w latach 2004-09 – miejsce 24.

źródło: Starostwo Powiatowe Włodawa

About TV Włodawa

15 odwiedzających teraz
3 gości, 12 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 25 o godz. 02:07 am UTC
Ten miesiąc: 56 o godz. 08-04-2022 03:45 pm UTC
Ten rok: 160 o godz. 07-07-2022 04:24 pm UTC