Home / Powiat biedny, powiat bogaty
ratusz

Powiat biedny, powiat bogaty

Powiat włodawski należał w 2010r. do najbogatszych w Polsce! To nie żart. Tak wynika z danych opublikowanych przez ,, Warto wiedzieć ‘’. A jednocześnie biorąc pod uwagę dochód z gmin leżących na terenie powiatu, powiat włodawski zajmuje jedno z ostatnich miejsc w kraju . Ten paradoks jest zaskakujący.

Ranking podzielono na dwie części. Pierwsza dotyczy dochodów gmin i miast na prawach powiatu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Drugie zestawienie dotyczy dochodów budżetów powiatów w przeliczeniu na mieszkańca.

Odnośnie pierwszego wskaźnika, gdzie zsumowano budżety wszystkich samorządów, az cztery jednostki samorządowe z naszego regionu znalazły się w dziesiątce osiągających najniższe dochody w Polsce. To powiaty : łukowski, zamojski, janowski, i radzyński. Z dochodem na jednego mieszkańca od 657zł do 677zł. Powiat włodawski jest na 36 miejscu od końca z dochodem rzędu 829 zł. Jak wynika z rankingu, większość jednostek z końca tabeli położonych jest w Polsce wschodniej. Średnia dla powiatów całego kraju to 1232 zł. Zadziwiające są jednak wyniki drugiego zestawienia. Tam porównano dochody budżetów powiatów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tu najbiedniejszym powiatem jest zamojski z dochodem 457zł. Jednak jednym z najlepszych w Polsce na szóstym miejscu jest powiat włodawski z dochodem rzędu prawie 1400 zł na mieszkańca. Na 314 powiatów wynik jest szokujący.

Zadaniem ekonomisty, te wyniki nie oddają zupełnie stanu zamożności dochodów. W takim powiecie włodawskim zsumowano wszystkie projekty unijne, te robione często z innymi gminami wspólnie i podzielono je na liczbę mieszkańców. Dlatego też wyszło że powiat ten ma tak wysoki dochód.

Wynika z niej bowiem, że samo starostwo bez gmin jest bardzo bogate. Już jednak z gminami jest bardzo biedne. Nic bardziej mylnego.

źródło : Nowy tydzień

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

18 odwiedzających teraz
2 gości, 16 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 29 o godz. 01:24 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC