Home / Kultura / Sztuka / Polsko-ukraiński plener nad Białym
rzezba

Polsko-ukraiński plener nad Białym

Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia w Kołaczach, OIC Poland oraz Fundacja Futurus XII były organizatorami pleneru rzeźbiarskiego, który rozpoczął się 1 maja, a zakończył 7 maja w Okunince nad Jeziorem Białym.

Dzięki pracom rzeźbiarzy z Polski i Ukrainy powstało 10 dużych rzeźb oraz kilkanaście małych. Motywem przewodnim pleneru było hasło: Poleszuki.
Plener był organizowany w projekcie „Sieć współpracy organizacji pozarządowych pogranicza” w ramach inicjatywy „Cztery pory roku – wiosna”. Uczestnicy – twórcy zarówno z Polski, jak i Ukrainy – pod kierunkiem instruktorów przygotowywali prace na temat Poleszuków. Każdy z uczestników ponadto miał za zadanie wykonanie 1 lub 2 figurek nawiązujących do kultury kresowej.
- To był plener, ale i przede wszystkim była to możliwość nawiązania kontaktów, podpatrzenia technik oraz przekazania swojej wiedzy adeptom sztuki rzeźbiarskiej – mówi koordynator warsztatów – Sylwester Sowa. – Uczestnikami pleneru byli zarówno wybitni rzeźbiarze z Polski i Ukrainy, w tym absolwenci akademii sztuk pięknych i twórcy elementów dekoracyjnych dla… włoskiego premiera, jak również ci, którzy po raz pierwszy w życiu trzymali dłuto w ręku.

Mottem przewodnim warsztatów był temat Poleszuków – mieszkańców pogranicza polsko-ukraińsko-białoruskiego. Największe wrażenie wywarła rzeźba miłosna, ukazująca młodego Poleszuka-pilarza, który zakochany wyznaje swoją miłość pod gorącym krzewem. Wiele zachwytów wzbudziła również ogromna sowa – dzieło ukraińskiego mistrza Wiktora z Łucka. Rzeźba ta stanie 17 sierpnia w Sobiborze z okazji uroczystości 600-lecia tej miejscowości.
- To bardzo ważne, że także w ten artystyczny sposób można nawiązywać międzynarodowe kontakty – mówi starosta Wiesław Holaczuk, który odwiedził plener. – Cieszy nie tylko to, że powstały tak piękne rzeźby, ale również i fakt polsko-ukraińskiej współpracy artystycznej oraz doskonała możliwość promocji tego regionu. A same rzeźby i wspólna praca doświadczonych rzeźbiarzy z niemal zupełnymi amatorami zachwycają .

źródło: TPPP

About TV Włodawa

22 odwiedzających teraz
1 gości, 21 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 38 o godz. 01:00 am UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 09-13-2023 10:04 am UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC