Kłomino – miejscowość oddalona 12 km od miasta Borne Sulinowo. (Zachodniopomorskie). Do 1992 roku w Kłominie mogło żyć nawet 5 tysięcy mieszkańców, dziś jest to miasto-widmo. Drugim takim miastem jest Pstrąże (woj.Lubuskie) , które tętniło życiem do 1993 roku. Miejscowość została opuszczona praktycznie z dnia na dzień. Dlaczego tak się stało?
Kłomino - powstało w latach trzydziestych XX wieku. Stacjonowały tu niemieckie oddziały Służby Pracy, a później zorganizowano obóz jeniecki. W listopadzie 1939 roku w stalagu znajdowało się 6 tysięcy polskich jeńców wojennych oraz 2300 cywilów aresztowanych na terenach Polski. W 1940 roku miejsce to zajął Oflag II D Gross-Born. Do polskich jeńców dołączyli Francuzi i Rosjanie. W 1945 roku hitlerowcy ewakuowali jeńców. Po odejściu wojsk niemieckich, tereny przejęły wojska radzieckie, które więziły żołnierzy niemieckich. Po przejęciu przez Rosjan, wybudowano tu bloki, szpital, garaże, sklepy i kino. Kłomino opustoszało dopiero w 1992 roku, kiedy wyjechali stąd ostatni żołnierze rosyjscy. W okresie powojennym rozebrano 50 budynków poniemieckich, by odzyskać cegłę do budowy Pałacu Kultury w Warszawie. źródło: Wikipedia
PSTRĄŻE
Do 1992 roku miasto należało do Armii Radzieckiej, w 1994 miasto zostało podporzadkowane polskiej administracji. Dziś Pstrąże jest miejscem ćwiczeń dla wojsk i popada w coraz większą ruinę. Jeszcze przed rokiem 1992, w mieście tętniło życie. Były tu budowane: szkoły, bloki mieszkalne, sklepy czy też domy oficerów.Pstrąże (w okresie gdy stacjonowały tam wojska radzieckie nosiła nazwę Strachów) (niem. Pstransse, w latach 1933-45 Strans) w zachodniej Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Bolesławiec, oddalona 20 km od Bolesławca.
Wzmianki o mieście pochodzą z 1305 roku. Wieś wchodziła w skład dóbr kliczkowskich. W 1865 roku zabudowa została zniszczona przez pożar. Do końca XIX wieku mieszkańcy wypasali bydło, owce oraz wytapiali żelazo. W 1901 roku rozpoczęto przebudowę miasta dla potrzeb armii niemieckiej. Powstały koszary dla wojska, stajnie, doprowadzono połączenie kolejowe z Leszna Górnego, wybudowano potężny betonowy most na Bobrze. Po I wojnie światowej stajnie przebudowano na garaże.
W 1945 został zajęty przez wojska radzieckie. Od tego czasu zniknął z map. Miejscowość była niedostępna dla Polaków, część drogowa mostu została zniszczona aby uniemożliwić przedostawanie się Polaków na teren obiektu.Od 1948 do 1951 stacjonowała tam 14 Brygada Artylerii Ciężkiej Wojska Polskiego.
Jadę