Home / Kultura / Sztuka / Poleskie spotkanie z K. Kołtunem
411x0_koltun-w-mbp-zapowiedz

Poleskie spotkanie z K. Kołtunem

411x0_koltun-w-mbp-zapowiedzDuchowy przewodnik po Kresach, poeta i etnograf Krzysztof Kołtun będzie w przyszłym tygodniu gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Spotkanie pod hasłem „Polesie źródłem natchnień i kultury w XIX i XX wieku” odbędzie się w najbliższy wtorek 16 kwietnia o 18.00 w „Galerii na Parterze. 


Krzysztof Kołtun urodził się w 1958 roku w Chełmie, w rodzinie, wywodzącej się z Lubomla na Wołyniu. Zaczął pisać już w wieku 12 lat, a swój debiut prasowy miał będąc 18-latkiem. Jego pierwszy tomik „Powrót” ukazał się w 1984 roku w Krakowie w serii Debiuty Literackie „Sceny Ludowej”. Obecnie autor ma na swoim koncie około 20 tomików, z których część została wydana na Ukrainie i w Niemczech. Wiersze Krzysztofa Kołtuna były tłumaczone m.in. na języki: ukraiński, litewski, czeski czy hebrajski, a jego twórczość zajmuje półki w wielu bibliotekach ważnych polskich instytucji kulturalnych na emigracji, na przykład we Francji, Szwajcarii czy Stanach
Zjednoczonych.
Krzysztof Kołtun był też jednym z inicjatorów organizacji i wydarzeń artystycznych w Chełmie oraz na Kresach Wschodnich. Założył m.in. Chór Pątniczy „Podole”, Towarzystwo Rodzin Kresowych, Nadbużańskie Towarzystwo Kultury i Kresowy Zespół „Sokoliki”. Jest też laureatem wielu konkursów poetyckich i nagród. Do najważniejszych można zaliczyć Literacką Nagrodę im. A. Patkowskiego w Sandomierzu, nagrodę „Kaja” Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w Chełmie oraz Nagrodę im. W. Hasiora Stowarzyszenia „Ars Populi” w Krakowie. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i literackiego Bractwa Białego Pasterza przy Teatrze Regionalnym w Krakowie oraz Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36″. Na co dzień Krzysztof Kołtun prowadzi antykwariat w Chełmie.

O swojej twórczości, inspiracjach, kultywowaniu tradycji i kultury będzie mówić podczas wtorkowego spotkania we Włodawie. Jego organizatorami są: Miejska Biblioteka Publiczna, Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Włodawski Oddział PTTK oraz Grupa Poetycka „Nadbużańska Fraza”.

Ias24

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

8 odwiedzających teraz
1 gości, 7 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 13 o godz. 08:31 am UTC
Ten miesiąc: 37 o godz. 12-04-2023 03:49 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC