Home / Kultura / Sztuka / PODRÓŻNICY NIE WIEDZĄ, GDZIE BĘDĄ… – WERNISAŻ WYSTAWY PAWŁA MIAZGI
DSC_0025

PODRÓŻNICY NIE WIEDZĄ, GDZIE BĘDĄ… – WERNISAŻ WYSTAWY PAWŁA MIAZGI

Indie to kraj pełen kontrastów. Nam Europejczykom kojarzy się on z etniczną mozaiką, egzotyczną przyrodą i aromatyczną kuchnią. Ten mały skrawek powierzchni Ziemi jest kolebką Bollywoodzkich produkcji i krainą herbacianych pól. Ten mały skrawek powierzchni Ziemi jest w stanie pomieścić ogrom Himalajów i aż siedemnaście procent ludzkości.

3 lipca 2014 r. o godzinie 18:00 w progi Miejskiej Biblioteki Publicznej zawitali goście, którzy zechcieli wyruszyć w podróż po Indiach, widzianych oczami Pana Pawła Miazgi. Znany i ceniony stomatolog odkrył przed mieszkańcami miasta oblicze miłośnika orientalnych wypraw i fotografii.

DSC_0040 DSC_0027 DSC_0013 DSC_0008 DSC_0007

Wśród przybyłych znaleźli się rodzice i członkowie rodziny, przyjaciele oraz wielbiciele dźwięku migawki i niebanalnych kadrów. Zgromadzonych powitał Pan Jacek Żurawski Dyrektor MBP. Gratulując autorowi dorobku i dziękując za chęć podzielenia się nim właśnie w bibliotece odwołał się do cytatu, będącego myślą przewodnią wystawy, stwierdzającą, że „Turyści nie wiedzą, gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą, gdzie będą.”

Pan Paweł urodził się w… Afryce. W pierwszą samodzielną podróż wyruszył w wieku 16 lat – odwiedził Stany Zjednoczone. Jednak, jak sam zaznaczył, w swojej skondensowanej wypowiedzi, obecne globtroterskie wybory oraz sentyment do państw Afryki i Azji zawdzięcza okolicznościom swoich urodzin, ale także przykładowi jaki dali mu rodzice, którzy wbrew trudnościom jakie nastręczały im ciężkie czasy PRL-u odbywali zagraniczne wyjazdy.

Niespodzianką wieczoru był konkurs przygotowany przez artystę. Nagrodę główną stanowiło tytułowe zdjęcie wystawy. Aby je zdobyć wystarczyło odpowiedzieć na pytanie: Jaką datę uważa się za symboliczny początek fotografii? W samo sedno trafił kolega „po obiektywie” Pan Edward Stefański, który zaznaczył szybko, że wiedzę tę zawdzięcza egzaminowi na czeladnika.

„Indie” to debiutancka wystawa Pawła Miazgi. W holu wystawienniczym prezentujemy przeszło 60, głównie czarno-białych fotografii. Odwiedzający bibliotekę mogą zobaczyć wirtualną część ekspozycji odtwarzaną na telewizorach. A wytężając słuch odnaleźć dźwięki Indyjskich miast, plaż i autobusów… Całość tworzy niepowtarzalną, żywą, relację opisującą architekturę, miejski krajobraz, ale przede wszystkim ludzi zamieszkujących tę część świata.

Bibliotekarze jeszcze raz pragną podziękować Panu Pawłowi i złożyć życzenia większej śmiałości w dzieleniu się sukcesami! Czekamy na relacje z kolejnych wypraw! :)

Serdecznie podziękowania dla wszystkich, bez których ta wystawa nie mogłaby powstać. Szczególne wyrazy wdzięczności dla Pani Doroty Garczyńskiej-Ślusarz, za myśl techniczną i współpracę przy instalacji wystawy!

źródło: MBP UP

About TV Włodawa

4 odwiedzających teraz
0 gości, 4 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 9 o godz. 01:08 am UTC
Ten miesiąc: 29 o godz. 05-01-2024 01:42 am UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC