Home / Aktualności / Po drabinie do pracy
straz pozarna

Po drabinie do pracy

Aż 23 osoby starały się o pracę ratownika-kierowcy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie. Kandydaci musieli przejść kilka trudnych etapów rekrutacji.

Większość chłopców marzy o tym, by zostać strażakiem. Marzą o tym też dorośli. Posada strażaka to nie tylko stała, państwowa praca, ale i pewna pensja z wieloma przywilejami. Zostać strażakiem wcale nie jest łatwo, trzeba spełnić szereg wymagań. Służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski, niekarany, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby – czytamy w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej. To jednak nie wystarczy. Mężczyźni muszą mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, nienaganny stan zdrowia oraz przejść kilka etapów rekrutacji. W ocenie kandydatów pod uwagę brane są dodatkowe kwalifikacje takie jak prawo jazdy, uprawnienia ratownika medycznego, członkostwo w OSP, posiadanie patentu sternika łodzi motorowych czy płetwonurka. Oprócz teczki pełnej uprawnień i kursów kandydat na strażaka musi mieć doskonałą sprawność fizyczną i – rzecz jasna – nie bać się wysokości. Weryfikują to testy sprawnościowe. We Włodawie przystąpiły do nich 23 osoby. Test sprawności fizycznej składa się z trzech konkurencji, za pomocą których badane są podstawowe cechy motoryczne kandydatów. Obejmuje: biegi na 50 i 1000 metrów, podciąganie na drążku i wejście na drabinę strażacką na wysokość 25 metrów pod kątem 70 stopni. Kandydaci byli oceniani w skali 6-stopniowej.
- W przypadku niezaliczenia jednego z zadań za cały sprawdzian wystawia się ocenę niedostateczną, co jest jednoznaczne z wyeliminowaniem kandydata z dalszej rekrutacji – wyjaśnia Waldemar Makarewicz, z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie. Najwyższą sumę punktów z testu sprawnościowego, który miał miejsce na stadionie szkolnym przy ZSZ we Włodawie przy ul. Sztabowej otrzymało 5 osób. Właśnie one przystąpiły do trzeciego etapu rekrutacji, czyli do rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydatów pytano głównie o plany życiowe, dodatkowe uprawnienia i sprawdzano wiedzę ogólną. Najlepszy okazał się 27-letni Piotr Krynica z Włodawy i to właśnie on dostanie wymarzoną posadę. – Bardzo cieszę się, że udało mi się zdobyć tę pracę. Zawsze chciałem pracować w straży pożarnej. To było moje drugie podejście. Dzięki determinacji i zapałowi tym razem mi się udało – mówi zadowolony Piotr. – Do testów przygotowywałem się od dawna. Regularnie ćwiczę i czynnie uprawiam sport. W tym roku właśnie z myślą o straży zrobiłem kurs KPP i kurs prawo jazdy kat. E, które na pewno przyczyniły się do tego wysoką liczbę punktów.
Teraz Piotra czeka test psychologiczny i szczegółowe badania lekarskie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze nowy strażak zacznie pracę już w grudniu br.

źródło: nowy tydzień

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

11 odwiedzających teraz
3 gości, 8 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 17 o godz. 11:10 pm UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC