Home / Kultura / Sztuka / Pierwszy kiermasz wielkanocny w WDK
pisanki

Pierwszy kiermasz wielkanocny w WDK

pisankiWe Włodawie trwają przygotowania do pierwszego w mieście kiermaszu wielkanocnego. Organizowana przez Włodawski Dom Kultury impreza odbędzie się w Niedzielę Palmową 24 marca. Na kiermaszu będzie można nie tylko kupić pisanki, palmy, baranki wielkanocne, serwetki na świąteczne koszyki i inne wyroby związane z Wielkanocą, ale także podejrzeć jak się je wykonuje, a nawet spróbować własnych sił w tego typu twórczości.

- Właśnie taki jest nasz zamysł, by nie była to wyłącznie impreza handlowa, ale przede wszystkim, promocja lokalnych tradycji wielkanocnych z aktywnym udziałem osób, odwiedzających nasz kiermasz – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor WDK Bogusław Smolik. Jednym z warunków udziału wystawców w tej imprezie są pokazy wykonywania, prezentowanych przez nich wyrobów. Dyrektor Smolik sam wcieli się w rolę „instruktora” pisania pisanek. Zastrzega przy tym, że będzie to tradycyjna metoda zdobienia świątecznych jaj woskiem, najbardziej zakorzeniona na włodawskiej wsi. Osoby, które zechcą spróbować swoich sił w tej niełatwej sztuce będą mieć do dyspozycji specjalne drewniane pisaki z blaszaną tulejką, świece i materiały do farbowania jaj, w tym tradycyjny cebulnik.

Do aktywnego udziału w pisaniu pisanek organizatorzy zaprosili m.in. przedstawicieli lokalnych władz samorządowych z burmistrzem, wójtem i starostą włodawskim. Wykonane przez nich pisanki zostaną zlicytowane, a dochód z ich sprzedaży ma być przekazany na cele charytatywne.

Wśród wystawców, którzy już zapowiedzieli udział w kiermaszu są uczestnicy zajęć, odbywających się w Powiatowym Ośrodku Wsparcia „Przystań”, a także Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. księdza Jana Twardowskiego i Warsztatach Terapii Zajęciowej we Włodawie. Swoje stanowiska przygotowują również członkowie Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego oraz wystawcy indywidualni.

(fot. arch. M. Bartkowiaka)

Ias24

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

10 odwiedzających teraz
1 gości, 9 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 11 o godz. 12:00 am UTC
Ten miesiąc: 11 o godz. 02-01-2023 12:00 am UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC