Home / Aktualności / Padlina zatruje Jezioro Białe
łodka

Padlina zatruje Jezioro Białe

Nawet 1,5 tony sielawy trzeba odłowić z Jeziora Białego w Okunince. I to jeszcze w tym roku. Jeżeli ryba nie zostanie złowiona to zdechnie, a rozkładające się szczątki spowodują, że za rok woda w Okunince zmieni barwę, zarośnie glonami i nie będzie nadawała się do kąpieli. 

Gdyby nie badania, jakie na polecenie Ministerstwa Ochrony Środowiska wykonał Instytut Rybactwa Śródlądowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie nikt nie wiedziałby, że w Jeziorze Białym pływa aż tyle ryb tego gatunku. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej ministerstwo ochrony środowiska zleciło przebadanie 10 jezior w Polsce. W tej dziesiątce znalazło się także Jezioro Białe w Okunince.

Badano m.in. florę i faunę oraz skład chemiczny i zawartość tlenu w wodzie. Oficjalnych wyników jeszcze nie mamy, ale wstępnie poinformowano nas, że pod względem istiofauny mamy jedno z najlepszych jezior w kraju. Może to jednak bardzo szybko ulec zmianie, bo w wodzie jest za dużo ryby sielawy. Dorosłe osobniki jak najszybciej musimy odłowić – mówi Andrzej Klaudel, prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Chełmie.

Sielawa występuje tylko w czystych wodach. Jej okres życia to ok. 4-5 lat. W ostatnim roku życia składa ikrę i umiera. Opada na dno i może stać się zagrożeniem dla jakości wody. – Tak ogromna ilość rybiego mięsa nie zostanie zjedzona przez inne gatunki ryb. W wodzie spowoduje wzrost substancji pokarmowej, która z kolei przyczyni się do wzrostu ilości glonów, bakterii oraz innych żywych organizmów. Natomiast duża ilość glonów w jeziorze może zmienić barwę wody, a także spowodować, że pojawią się w niej substancje groźne dla skóry człowieka, wywołujące różnego rodzaju wysypki i uczulenia – mówi Tadeusz Sawicki, wójt gminy Włodawa.

Odłowieniem sielawy zajmą się rybacy. Akcja rozpocznie się 15 września i potrwa do 15 października, bo później zaczyna się sezon ochronny dla tego gatunku. Prowadzona będzie codziennie w godzinach od 16 do 9 rano. Ryba po odłowieniu od razu ma być sprzedana. Rybacy będą sprzedawali ją na plaży, na wysokości ośrodka Państwowej Straży Pożarnej, już od godziny 9.

Źródło: SUPER TYDZIEŃ 

About TV Włodawa

2 comments

  1. bład w artykule powinno byc ichtiofałny

  2. raczej ichtiofauny

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

5 odwiedzających teraz
0 gości, 5 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 9 o godz. 01:08 am UTC
Ten miesiąc: 29 o godz. 05-01-2024 01:42 am UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC