W tym roku Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa w Zbereżu potrwają od 9 do 12 sierpnia. Jak zwykle po moście pontonowym przejdziemy na Ukrainę, by np. podziwiać przepiękne jezioro Szackie. Będzie też sporo innych atrakcji.
Pierwsze otwarcie 2-dniowego przejścia granicznego w Zbereżu miało miejsce w sierpniu 2010 r. Od razu cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Kilka tysięcy Polaków przekroczyło granicę tego pieszo-rowerowego przejścia. Ukraińców było mniej, gdyż szwankowała z tamtej strony informacja o przejściu. W 2001 r., dzięki staraniom starosty Wiesława Holaczuka, przejście Zbereże – Adamczuki udało się otworzyć już na 4 dni. Były liczne imprezy towarzyszące, w tym koncerty po stronie ukraińskiej. Granicę przekroczyło kilkanaście tysięcy osób, w tym wielu turystów-rowerzystów.
Tegoroczne EDD zapowiadają się równie atrakcyjnie. Zdaniem starosty, machina przygotowań do Dni już ruszyła i powoli staje się pewne, że będzie to jeszcze atrakcyjniejsza impreza niż poprzednie. Jak co roku most pontonowy na Bugu wybuduje I Batalion Drogowo-Mostowy w Dęblinie. Trwają uzgodnienia ze stroną ukraińską, m.in. ze starostą szackim i tamtejszymi służbami granicznymi i celnymi.
- Otwarcie na kilka dni przejścia granicznego w Zbereżu pozwoli nie tylko na integrację mieszkańców pogranicza polsko-ukraińskiego, ale wpłynie również na poprawę klimatu międzynarodowego i pozwoli na lepsze wypromowanie piękna natury Polesia Zachodniego – mówi W. Holaczuk. – Ta kilkudniowa brama na wschód ma na celu „wymuszenie” otwarcia w tym miejscu tak bardzo oczekiwanego przez mieszkańców stałego przejścia granicznego. Od lat się o to staramy i wierzymy, że w końcu się uda – mówi starosta.
Tym razem będzie dużo więcej wydarzeń kulturalnych, muzycznych i marketingowych. Zapowiada się też zdecydowanie lepsze przygotowanie zaplecza po stronie ukraińskiej. Starosta nie chce jednak jeszcze zdradzać szczegółów, bo to wszystko w sferze planów.
Wstępną zgodę na zorganizowanie otwarcia przejścia wyraziła wojewoda lubelski i komendanci Straży Granicznej Polski i Ukrainy. Koordynacją działań związaną z organizacją Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa zajmuje się Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza. W budżetach powiatu włodawskiego i gminy Wola Uhruska zarezerwowano fundusze na realizację spotkania.
źródło: NOWY TYDZIEŃ