Home / Kultura / Sztuka / Orszakiem przez miasto (tego dotąd nie było)
3kroli3

Orszakiem przez miasto (tego dotąd nie było)

We Włodawie rozpoczęły się przygotowania do, organizowanego po raz pierwszy, Orszaku Trzech Króli. 6 stycznia 2013 roku takie oryginalne, uliczne jasełka odbędą się w ponad 60 miastach na całym świecie. 

Z pomysłem przyłączenia się Włodawy do tej inicjatywy wyszli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 im. księdza Stanisława Konarskiego, którzy zaprosili do współpracy pozostałe placówki oświatowe. We włodawskich przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, które zadeklarowały udział we wspólnym przedsięwzięciu, już są przygotowywane specjalne dekoracje, stroje i inne rekwizyty, potrzebne do zorganizowania orszaku.

Zgodnie z hasłem „Pójdźmy razem do stajenki” organizatorzy zapraszają też przedstawicieli stowarzyszeń, instytucji i firm oraz mieszkańców Włodawy. W dniu Święta Trzech Króli we wszystkich polskich miastach jasełka będą się odbywać według podobnego scenariusza, który opracowała Fundacja „Orszak Trzech Króli” w Warszawie.

Trasa włodawskiego orszaku będzie wiodła od kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego ulicami: Tysiąclecia Państwa Polskiego, Rynek i Kościelną. Po drodze mieszkańcy miasta będą mogli obejrzeć kilka inscenizacji z udziałem m.in. aniołów i diabłów, a scenę finałową zaplanowano przed kościołem pod wezwaniem Św. Ludwika.

Po raz pierwszy w Polsce Orszak Trzech Króli odbył się w 2009 roku w Warszawie, z udziałem około 5 tysięcy ludzi, którzy obserwowali jasełka i razem śpiewali kolędy na ulicach Starego Miasta. Rok później liczba uczestników zwiększyła się dwukrotnie, a w 2011 roku w podobnych przedsięwzięciach wzięli udział także mieszkańcy Poznania, Wrocławia, Krakowa, Szczecina i Gdańska. W tegorocznych orszakach, które odbyły się już w 24 miastach, wzięło udział w sumie ponad 100 tysięcy osób.

Źródło: IAS

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

11 odwiedzających teraz
3 gości, 8 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 29 o godz. 10:26 am UTC
Ten miesiąc: 93 o godz. 07-11-2024 04:48 am UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC