Home / Aktualności / „Ojciec” i twórca radia upokorzony
radio

„Ojciec” i twórca radia upokorzony

Mikołaj Butryn, dyrektor Włodawskiego Domu Kultury, wypowiedział Polskim Falom Średnim z Krakowa umowę dotyczącą utworzenia i działania „Twojego Radia Włodawa”. Czy oznacza to definitywny koniec lokalnego radia, które w znacznej części utrzymywane jest przez samorządy powiatu włodawskiego? Niekoniecznie. Polskie Fale zaproponowały bowiem starostwu ratowanie medium za jedyne 1 tys. zł miesięcznie.

„Twoje Radio Włodawa” narodziło się przed niemal 10 laty. Wtedy to pasjonat multimedialnych form przekazu Mariusz Józefczuk postanowił utworzyć we Włodawie lokalną rozgłośnię radiową, która działała w strukturach WDK-u. Najtrudniej było z otrzymaniem koncesji, zatem „podpiął się” pod Polskie Fale Średnie, które tę koncesję zagwarantowały. Lokalne radio nadawało po kilka godzin dziennie. Duży odsłuch miało zwłaszcza poprzez internet podczas relacji z obrad sesji samorządów – powiatowego, miejskiego lub gminnych. Radio, które przez wiele lat było – i jest nadal – finansowane przez samorządy ma dopracowaną stronę internetową, która uchodzi za wręcz wzorcową i która jest także na bieżąco aktualizowana. Jednak w ostatnim czasie Józefczuk i jego radio nie mają mocnych notowań Mówi się, że ma to związek z zatrudnieniem na początku stycznia na stanowisku dyrektora WDK-u Mikołaja Butryna oraz „menagera” Marka Bema. Obaj panowie są bowiem nieprzychylni dotychczasowej formie współpracy WDK-u z radiem. Trzecim elementem – niektórzy mówią, że decydującym – jest niechęć burmistrza do M. Józefczuka, który na ostatnich posiedzeniach Rady Miejskiej głosował wbrew intencjom włodarza miasta.

18 marca dyrektor WDK-u z półrocznym okresem wypowiedzenia rozwiązał umowę z Polskimi Falami Średnimi bez podania przyczyn. Te ostatnie szybko wystąpiły do włodawskiego starosty z propozycją utworzenia lokalnego radia na podobnych warunkach co do tej pory. Powiat miałby płacić Falom 1000 zł miesięcznie plus VAT i w ten sposób uratować radio, które – co by nie mówić – już wrosło w lokalne środowisko. Starosta Wiesław Holaczuk nie chce jednak ograniczać radia do samego powiatu. Jego zdaniem to „dobro” wszystkich samorządów włodawskich i dlatego też prosi, by gospodarze gmin i burmistrz współdecydowali o przyszłości medium kierowanego przez Józefczuka. Dlatego też sprawa przyszłości radia będzie poruszona podczas konwentu wójtów, który odbędzie się w środę, 30 kwietnia. O przyczyny rozwiązania umowy z Polskimi Falami Średnimi zapytaliśmy Mikołaja Butryna – dyrektora WDK-u. – Pan Józefczuk jest zatrudniony jako specjalista, ale do tej pory pracował tylko i wyłącznie jako radiowiec, zaniedbując swoje pozostałe obowiązki – mówi Butryn. – Stąd taka decyzja. Oczywiście będzie on dalej prowadził radio, z tym, że na nieco zmienionych zasadach. Do tej pory było ono samorządowe, a WDK jest placówką kulturalną i to na takiej działalności zamierzamy się skupiać. Dlatego też M. Józefczuk dostał nowe zadanie – stworzenia szerszej oferty radiowej i bogatej strony multimedialnej, na co zresztą się zgodził, podpisując nowy zakres obowiązków – dodaje dyrektor. Co ciekawe, „ojciec” i twórca radia – M. Józefczuk – nie chciał się wypowiadać w tej sprawie. Podobno za bardzo go ta sprawa boli.

źródło: Nowy Tydzień

About TV Włodawa

3 odwiedzających teraz
0 gości, 3 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 9 o godz. 01:08 am UTC
Ten miesiąc: 29 o godz. 05-01-2024 01:42 am UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC