Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Ogólnopolski Konkurs Pisania Ikon (OGLĄDAJ)
ikona

Ogólnopolski Konkurs Pisania Ikon (OGLĄDAJ)

Z kart historii konkursu…
Idea konkursu Pisania Ikon narodziła się w 2008 roku przy realizacji Programu resocjalizacji sprzyjającemu do readaptacji społecznej skazanych, wyodrębnionych ze względu na wspólne potrzeby, w szczególności w zakresie kształtowania umiejętności społecznych oraz poznawczych pt. „Sztuka to moje drugie życie”, którego pomysłodawczynią i autorką była Pani Iwona Odyniec (ówczesny wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych).


Początkowo nazwa konkursu brzmiała Międzyokręgowy Konkurs Wschodniego Pogranicza Pisanie Ikon. Do udziału w konkursie w pierwszym roku zgłoszono 7 prac z jednostek penitencjarnych położonych na wschodzie Polski.
W kolejnym (2009) roku konkurs wzbudził niezwykle duże zainteresowanie wśród osadzonych, co potwierdza potrojona liczba zgłoszonych prac – aż 22 ikony.


W 2012 roku odbyła się piąta i ostatnia edycja konkursu o zasięgu międzyokręgowym, gdyż  przyciągał on uwagę i cieszył się zainteresowaniem skazanych z  całej Polski. Dlatego też podjęto decyzję, by  konkurs Pisania Ikon odbywał się na skalę krajową. Tak też się stało i od 2013 roku konkurs nosi nazwę Ogólnopolski Konkurs Pisania Ikon.
Więzienna twórczość osadzonych nabiera coraz większego znaczenia. Zajęcia artystyczne wpływają niezwykle pozytywnie na funkcjonowanie skazanych w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności. Twórcza resocjalizacja rozwija poczucie estetyki, pobudza aktywność artystyczną i uwrażliwia na piękno.
Pisanie ikon daje osadzonym możliwość wypowiedzenia się, skłania do refleksji nad życiem świętych, postaci umieszczonych na tychże ikonach, a jednocześnie nad życiem własnym. Pisanie ikon daje skazanym możliwość duchowego wyciszenia się, spokoju oraz kontemplacji.
W tym roku konkurs został rozstrzygnięty po raz piąty na poziomie krajowym oraz po raz dziesiąty od pierwszej edycji.
Wystawa prac podczas Festiwalu Trzech kultur, podsumowanie tegorocznego konkursu w dniu 06.10.o godz. 11:00 w MBP we Włodawie.

źródło: MBP Włodawa

About TV Włodawa

24 odwiedzających teraz
6 gości, 18 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 53 o godz. 08:59 am UTC
Ten miesiąc: 212 o godz. 08-04-2019 01:03 pm UTC
Ten rok: 398 o godz. 02-24-2019 11:41 am UTC