Home / Aktualności / O przygotowaniu do sezonu nad Białym
jezioro-biale

O przygotowaniu do sezonu nad Białym

Posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku we Włodawie zdominowała sprawa hałasu w sezonie nad J. Białym oraz stan przygotowań służb powiatu do zabezpieczenia sezonu turystyczno-wczasowego. Posiedzeniu przewodniczył starosta – Wiesław Holaczuk.
Sprawozdanie dotyczące bezpieczeństwa w 2013 r. przedstawił z-ca włodawskiej komendy policji: mł. insp. Roman Juszczyński. Praca włodawskich policjantów, pomimo niestabilnej sytuacji kadrowej, przynosi efekty – mówił z-ca komendanta R. Juszczyński. – To był wyjątkowo dobry rok z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa, choć jednocześnie bardzo trudny z powodu nowych wyzwań: zmiany komendanta czy powstania nowego komisariatu w Urszulinie. Właściwa organizacja służby oraz kierowanie się zrozumieniem potrzeb obywateli i istoty służby w policji pozwala nam z roku na rok podnosić poziom bezpieczeństwa. Wynikiem tego jest m.in. 20% spadek przestępstw w porównaniu z rokiem poprzednim, poprawiła się też wykrywalność. Jedynie znacznie przybyło śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.
Kolejnym punktem obrad było dokonanie oceny przygotowania służb powiatu do zabezpieczenia sezonu turystyczno-wczasowego. Poruszono m.in. sprawy zabezpieczenie przez policję tegorocznego sezonu turystycznego nad Jeziorem Białym. Zdaniem policji, zabezpieczenie będzie na poziomie ubiegłorocznego. Już udało się zapewnić pieniądze ze starostwa i gminy Włodawa na utrzymanie 10 policjantów z Lublina w Okunince.
Z kolei komendant P. Matczuk zwrócił uwagę, że w związku z przygotowaniami do sezonu w Okunince potrzebne są kompleksowe rozwiązania dotyczące możliwości dojazdu przez wąskie dróżki dojazdowe przez które przejechać może co najwyżej auto osobowe, ale już nie wóz strażacki.
Wójt gminy Włodawa Tadeusz Sawicki zapowiedział otwarcie kąpieliska przy plaży głównej o miejsca do kąpieli pomiędzy starą pocztą a Rusałką. Zapowiedział także zdecydowanie mniejsze problemy ze śmieciami niż to do tej pory bywało.
Wśród niewygodnych pytań do wójta były m.in. te dotyczące barku punktu medycznego, problemów z barkiem zgody na kąpiel w J. Glinki, bezpłatnych toalet oraz nierozwiązana sprawa zakłócania ciszy nocnej. Ta ostatnia kwestia zdominowała obrady komisji. Przedstawiciel lokalnego biznesu – Andrzej Rysz domagał się wprowadzenia przepisów prawa miejscowego, które ukrócą dramat prawdziwych turystów i wczasowiczów, którzy są katowani głośną muzyką do rana. Problem ten zauważył również starosta – To jest nie taka trudna sprawa jak się wydaje. – mówił W. Holaczuk. – Wystarczy tylko sięgnąć po rozwiązania innych turystycznych gmin, które sobie skutecznie poradziły z tym problemem.
Początkowo wójt T. Sawicki bronił się przed zgłoszeniem projektu stosownej uchwały dotyczące objęcia J. Białego strefa cichą, zasłaniając się opinią radcy prawnego. Ostatecznie jednak m.in. w wyniku sugestii Andrzeja Rusińskiego zobowiązał się do przedłożenia stosownego projektu na kwietniowej sesji rady gminy.
Na koniec starosta W. Holaczuk przypomniał o konieczności zwieszenia liczby toalet w Okunince oraz uczynią ich bezpłatnymi, tak jak to ma miejsce w wielu miejscowościach wypoczynkowych. – Jeśli straci się markę, to już i się nie odzyska i turystę będzie bardzo trudno przyciągnąć z powrotem – mówił starosta. – Na pewno warto zrobić wszystko, by zachować spokój, higienę i bezpieczeństwo nad J. Białym. Na odpływie turystów stracą wszyscy nie tylko mający tam swoje miejsca pracy.

źródło: Starostwo Powiatowe we Włodawie

About TV Włodawa

7 odwiedzających teraz
1 gości, 6 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 14 o godz. 12:03 am UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC