Home / Aktualności / O przejściu w Zbereżu
starostow

O przejściu w Zbereżu

starostow(20 lutego) – Wszyscy widzą konieczność powstania stałego przejścia granicznego w Zbereżu – mówi Wiesław Holaczuk, starosta włodawski, po spotkaniu z wojewodą i konsulem Ukrainy w Lublinie – ale jak zwykle wszystko rozbija się o pieniądze. Na razie jednak pewne jest dwutygodniowe sierpniowe otwarcie pieszo-rowerowego przejścia w Zbereżu w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa.

(20 lutego) – Wszyscy widzą konieczność powstania stałego przejścia granicznego w Zbereżu – mówi Wiesław Holaczuk, starosta włodawski, po spotkaniu z wojewodą i konsulem Ukrainy w Lublinie – ale jak zwykle wszystko rozbija się o pieniądze. Na razie jednak pewne jest dwutygodniowe sierpniowe otwarcie pieszo-rowerowego przejścia w Zbereżu w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa.
Spotkanie u Jolanty Szołno-Koguc – wojewody lubelskiego dotyczyło przygotowań do wakacyjnego cyklu Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa na Lubelszczyźnie . Zaplanowano je w sierpniu w gminach Wola Uhruska, Mircze i Ulhówek w Lubelskiem, a we wrześniu w okolicach Przemyśla na Podkarpaciu. Wśród gości spotkania byli m.in. Iwan Hrycak – konsul generalny Ukrainy w Lublinie, przedstawiciele służb mundurowych oraz ks. Stefan Batruch – prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, który jest głównym inicjatorem EDD. Jednymi z najaktywniejszych dyskutantów podczas spotkania byli przedstawiciele powiatu włodawskiego – W. Holaczuk – starosta włodawski i Jan Łukasik – wójt gminy Wola Uhruska. – Nam w powiecie włodawskim chodzi przede wszystkim o utworzenie słabego przejścia granicznego w Zbereżu. Coroczne organizowanie Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa w Zbereżu ma na celu przygotowanie gruntu pod budowę stałego przejścia w tym miejscu. Chcemy przekonać rządy w Warszawie i Kijowie o potrzebie tej inwestycji. Tysiące turystów przekraczających granicę podczas kilkudniowego pieszo-rowerowego przejścia jest najlepszą formą lobbowania – mówi starosta włodawski.
Pełne zrozumienie i poparcie dla idei otworzenia przejścia w Zbereżu u wyraziła pani wojewoda. Również konsul Ukrainy – I. Hrycak obiecał zintensyfikowanie swoich starań o poparcie dla tego pomysłu wśród swoich przyjaciół na Ukrainie.
Tegoroczne tymczasowe przejście między miejscowościami Zbereże w gminie Wola Uhruska i Adamczukami na Ukrainie ma być czynne od 6 do 19 sierpnia. – Tam program będzie rozbudowany, bo to przejście w latach poprzednich cieszyło się ogromną popularnością. Jest wielu turystów, którzy chcą odwiedzać tereny po stronie ukraińskiej, gdzie leżą malownicze Jeziora Szackie – mówił „Gazecie Wyborczej” ks. Batruch.
Wśród planowanych imprez podczas tego dwutygodniowego otwarcia powiatu włodawskiego na wschód, odbędą się m.in. debata na temat współpracy lokalnych samorządów w staraniach o otwarcie nowych turystycznych przejść granicznych, Jarmark Nadbużański, rajd rowerowy, spływ kajakowy Bugiem i turniej piłki nożnej z udziałem drużyn wystawionych przez polskie i ukraińskie służby mundurowe.

Starostwo Powiatowe Włodawa

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

9 odwiedzających teraz
2 gości, 7 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 13 o godz. 08:31 am UTC
Ten miesiąc: 37 o godz. 12-04-2023 03:49 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC