Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / O problemach nad Białym
jezioro

O problemach nad Białym

(6 maja) Półtoragodzinne spotkanie nowo powołanego powiatowego zespołu ds. Jeziora Białego zakończyło się generalną konkluzją, że problemów do rozwiązania tam jeszcze długo nie będzie brakować.

W sali konferencyjnej włodawskiego starostwa po raz drugi zebrał się zespół ds. J. Białego. Inicjatorem jego powstania był starosta Andrzej Romańczuk. – Chodzi o to, że J. Białe jest wyjątkowo ważnym punktem nie tylko dla gminy Włodawa, ale dla powiatu, a nawet całego województwa. Jest tam tak wiele problemów, które tylko w wspólnie ze służbami i przedsiębiorcami można rozwiązywać. Stąd idea wspólnych co miesięcznych spotkań – mówi starosta.

Poniedziałkowe posiedzenie poświęcone było m.in. sprawom braku aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. Powoduje to m.in. duże kłopoty z zabudową. Zdarza się bowiem tak, że na niewielkiej kilkuarowej działce powstaje 200-metrowy a’la pensjonat, choć wpisany jest tam jako budynek rekreacji indywidualnej. Mówiono też o kłopotach z poborem opłaty klimatycznej oraz o konieczności od maja 2020 r. używania kas fiskalnych przez kolejne podmioty. Po raz kolejny zasygnalizowano problem ze zbyt wąskimi (3-3,5 m) drogami dojazdowymi, które w przypadku pożaru mogą zupełnie uniemożliwić straży pożarnej skuteczną akcję. Z kolei Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego potwierdził informację, że do 20 maja powinny być usunięte wszystkie pomosty zagrażające życiu i zdrowiu.

Sporą część czasu uczestnicy poświecili na podsumowaniu majówki w Okunince. Zdaniem wszystkich było wyjątkowo spokojnie. Na pewno wpływ na to miała nie najlepsza pogoda. Wójt Dariusz Semeniuk podkreślił, że pierwsze doświadczenie z nowym systemem śmieciowym są dobre. Również policja oraz sanepid uznali majówkę za wyjątkowo spokojną.

Starosta A. Romańczuk poinformował także, że na obwodnicy do połowy czerwca będą położne dwa progi zwalniające, jeden w samym centrum. Przypomniał także o pomocy, jakiej powiat udziela przy zapewnianiu bezpieczeństwa, m.in. współfinansując pobyt policjantów w sezonie oraz pokrywając koszty utrzymania studentów w punkcie pierwszej pomocy.

Zauważono także problem z brakiem sanitariatów. – Do przetargu na wykorzystanie sanitariatów nie zgłosił się nikt – mówił wójt. Gmina unieważniła również tryb zapytań ws. wyboru ratowników dna dwa gminne kąpieliska. Ceny oferentów znacznie przekraczały możliwości finansowe gminy.

Zwrócono też uwagę, że ciągle obowiązuje regulamin korzystania z plaży głównej, w której jest zapisany zakazu spożywania tam alkoholu. Uczulono policję ws. egzekwowania tego zakazu.

Na koniec starosta A. Romańczuk podkreślił fakt, że Jezioro Białe jest tak ważne dla marki i promocji powiatu i gminy Włodawa oraz miasta Włodawy, iż trzeba bardzo wielu wspólnych wysiłków.

źródło: Nowy Tydzień (jd)

About TV Włodawa

16 odwiedzających teraz
1 gości, 15 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 12:09 am UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 10-04-2021 05:20 pm UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-19-2021 12:25 pm UTC