Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Kultura / Sztuka / Nowa książka Piotra Tymińskiego „Przybysz”
Zrzut ekranu 2018-03-16 o 09.25.44

Nowa książka Piotra Tymińskiego „Przybysz”

Rok 1944. Dwóch nastoletnich chłopców podejmuje ucieczkę z transportu na roboty do Rzeszy. Czy uda im się pokonać przeciwności i dotrzeć do domu? est to opowiadanie oparte na autentycznych wydarzeniach pt „Przybysz” i poprzez towarzysza głównego bohatera powiązana jest z Lubelszczyzną.Wojna powoli dobiega końca, kiedy dwunastoletni Bronek, w domu nazywany Dzidkiem, zostaje pojmany przez Niemców. Trafia do transportu wiozącego ludzi na roboty przymusowe w Rzeszy. W bydlęcym wagonie, ściśnięty wraz z tłumem podobnych mu nieszczęśników, wciąż nie traci nadziei na powrót do domu. Wspólnie z poznanym w niedoli kolegą podejmuje decyzję o ucieczce. Choć chłopcy wiedzą, że ryzykują życie, pragnienie wolności jest silniejsze niż wszelkie przeszkody…
W tej historii, opartej na autentycznych wydarzeniach, długa i niebezpieczna droga do domu będzie przeżyciem, którego bohaterowie nigdy nie zapomną.

Recenzja:  Autor, który potrafi zaskakiwać.

W zeszłym roku książka „Wołyń. Bez litości” zgarnęła masę pozytywnych recenzji ukazując debiutanta jako człowieka z lekkim piórem i wielkimi pokładami wiedzy oraz wyobraźni. Piotr Tymiński nie zwlekał jednak długo i już od 5 lutego możemy cieszyć się jego drugą książką pod tytułem „Przybysz”.

Tym razem również mamy do czynienia z powieścią historyczną, lecz w zupełnie innym wydaniu. Autor zastosował pierwszoosobową narrację w swoim dziele, dzięki czemu przeżycia młodego Bronka  zdają się być czytelnikowi niezwykle bliskie. Język którym opisywana jest ucieczka  chłopaka ku wolności sprawia, że chce się chłonąć każdą kolejną stronę, coraz szybciej i szybciej z wiarą, że w końcu uda nam się wrócić z Bronkiem do mamy.

Dzieło Piotra Tymińskiego wywiera na czytelniku ogrom emocji, mobilizuje do działania, zmusza nas do zastanowienia. Jest to krótka opowieść, lecz pomimo nie wielkiej zawartości stron nic jej nie brakuje.

Wspomnienia  Bronisława powinny być wzorem dla młodych pokoleń, uczącym o prawdziwej przyjaźni, o współczuciu, o dążeniu do celu bez względu na konsekwencje. Piotr Tymiński połączył warsztat pisarza z relacją wydarzeń uczestnika tej opowieści, dzięki czemu stworzył dzieło niepowtarzalne i poruszające. Polecam.

Antoni Bogusz

Zrzut ekranu 2018-03-16 o 09.25.32

Zrzut ekranu 2018-03-16 o 09.25.44

About TV Włodawa

28 odwiedzających teraz
5 gości, 23 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 29 o godz. 01:54 am UTC
Ten miesiąc: 29 o godz. 10-01-2020 01:54 am UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-08-2020 02:14 pm UTC