Home / Aktualności / Nie przerżnąć sprawy tartaku
tartak

Nie przerżnąć sprawy tartaku


Od 1 listopada nowym prezes włodawskiego zakładu drzewnego jest Marek Jankowski. Przyszedł na stanowisko prosto z bezrobocia. Jest członkiem partii rządzącej w mieście i kraju (PO). Nie ma doświadczenia w branży drzewnej (wcześniej zajmował się ubezpieczeniami). Przy okazji do rady nadzorczej dobrano czwartego członka. Do dwóch chełmian dołączył lublinianin; czwartym z mocy prawa jest przedstawiciel załogi. Czy te zmiany personalne wyprowadzą zakład na prostą?

Na październikowym posiedzeniu rada nadzorcza powołała prokurenta spółki – Marlenę Pawlik (kierownik jednego z wydziałów ratusza). Prokurent to pełnomocnik zarządu spółki, mający prawo do składania oświadczeń woli w imieniu i na rzecz spółki. Wygląda więc na to, że burmistrz ustanowił nim swojego urzędnika, aby nie zajmować się osobiście sprawami tartaku. Od jakiegoś bowiem już czasu dotychczasowy prezes Andrzej Szostek nie bardzo chciał lub mógł podejmować strategiczne dla spółki decyzje. Zapadła też decyzja o poszerzeniu rady nadzorczej o czwartego członka, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy – osobę z Lublina. – Dlaczego burmistrz nie daje zarobić mieszkańcom miasta, którzy chyba najlepiej znają problemy tutejszego rynku? – pytają niektórzy.
Nowy prezes zarządu spółki zakład drzewny – Marek Jankowski – to człowiek spoza branży. Biorąc pod uwagę brak jego doświadczenia, rodzi się pytanie: wyprowadzi zakład na prostą, czy zyska mianio jego likwidatora? Podczas sesji Rady Miejskiej na interpelację radnego Wiesława Muszyńskiego o sytuację tartaku burmistrz odrzekł, że praktycznie nic tam złego się nie dzieje. – Jest nowy prezes, nowy członek rady nadzorczej, ale zatrudnienie się nie zwiększyło i nie planuje się redukcji etatów – mówił burmistrz Jerzy Wrzesień. Przy okazji częścią winy za obecną trudną sytuację zakładu obarczył poprzedniego włodarza miasta, który nie zabezpieczył należycie maszyn i sprzętu.

Czy dotrwają do dziesięciolecia?
Jednoosobowa Spółka Gminy Miejskiej Włodawa Zakład Drzewny sp. z o. o. powołana została uchwałą Rady Miejskiej we Włodawie z dnia 12 września 2003 roku. Podstawowym i naczelnym celem spółki był i jest przerób drewna pochodzącego z okolicznych nadleśnictw: Włodawa i Sobibór, na wyroby tarte z przeznaczeniem głównie na potrzeby rynku lokalnego i regionalnego.
O coraz trudniejszej sytuacji finansowej Zakładu Drzewnego we Włodawie mówi się od dosyć dawna. Z roku na rok było coraz trudniej. Podstawowa działalność, czyli przecieranie drewna, przyniosła w 2011 roku stratę prawie 57 tys. zł. Za pierwsze półroczne br. strata wyniosła już ponad 100 tys. zł. Cały czas redukowano także personel. Obecnie z ponad 20 w ub.r., zostało tylko 13 pracowników. Sytuacja była na tyle poważna, że z funkcji prezesa zakładu w wakacje zrezygnował Józef Skrzypek. Jego miejsce zajął Andrzej Szostek, ale i on z końcem października zrezygnował. Powołano prokurenta, a potem nowego prezesa.
Wśród przyczyn trudności zakładu drzewnego wymienia się m.in. niesprzyjające warunki atmosferyczne, które spowodowały ograniczenia w produkcji, co w konsekwencji ograniczyło sprzedaż wyrobów do poziomu uniemożliwiającego osiągnięcie odpowiedniej rentowności i generowało powiększającą się stratę wyniku działalności gospodarczej, zahamowanie popytu na wyroby tarte, polityka Lasów Państwowych, które stosują zasadę równego dostępu do surowca tartacznego wszystkich podmiotów gospodarczych z UE, bez brania pod uwagę wymaganej od rodzimych zakładów historii zakupów i wsparcia finansowego podmiotów zagranicznych.
19 listopada odbył się przetarg na część (ok. 1 ha) działki, która była do niedawna własnością tartaku. Wyceniono ją na 1,1 mln zł. Pomimo dosyć wysokiej ceny znalazł się przedsiębiorca z Ostrołęki, który za tę cenę działkę kupił (był jedynym oferentem). Położona jest bowiem w bardzo atrakcyjnym miejscu, niemal w centrum miasta, tuż przy skrzyżowaniu drogi krajowej i wojewódzkiej. Teren, który teraz zakład zajmuje, wynosi ponad 2 ha.

źródło: Nowy Tydzień

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

9 odwiedzających teraz
2 gości, 7 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 12:59 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC