Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Nie idźcie tą drogą!
DSC_0662-kopia-696x464

Nie idźcie tą drogą!

Na ostatniej (29 listopada) sesji Rady Powiatu we Włodawie podjęto 16 uchwał, ale w tym wiele tzw. formalnych, jak np. o zamknięciu czy przekształcenia szkół. Niemal wszystkie przeszły jednogłośnie.

Sesja rozpoczęła się od zbiórki w ramach akcji Szlachetna Paczka. Zebrano 551 zł dla jednej z biednych mieszkanek powiatu. Pieniądze zebrały uczennice II LO we Włodawie.

W informacji starosty z działalności Zarządu Powiatu pomiędzy sesjami można było usłyszeć m.in. – W październiku dokonano odbioru 3 inwestycji drogowych: a) drogi 1624L na odcinku Urszulin-Andrzejów – 3 km, łączna wartość inwestycji 5 mln zł, b) drogi 1716 L na odcinku Urszulin-Sumin – 4 km, łączna wartość 4 mln zł, c) drogi 1623L w Zachajkach – 0,2 km, łączna wartość 0,5 mln zł.

W październiku i listopadzie powiat podpisał umowy na realizację w 2020 r. 3 inwestycji drogowych współfinansowanych przez Fundusz Dróg Samorządowych (50%) i samorządy gminne (25%): a) droga 1715L na odcinku Grabniak – Stare Załucze – 2,2 km, wartość kosztorysowa 4,1 mln, wartość po przetargu – 3,4 mln; b) droga 1702L na odcinku Dołhobrody-Zaświatycze – 2,8 km, wartość kosztorysowa 3 mln, wartość po przetargu – 2 mln; c) droga 1705L w Korolówce – 1,2 km, wartość kosztorysowa 1,1 mln, wartość po przetargu 0,75 mln.

Następnie radni podjęli 16 uchwał, ale tylko przy jednej, ostatniej – zmian w budżecie powiatu na 2019 r. – rozgorzała delikatna dyskusja. Radny Wiesław Holaczuk postulował zwiększenie kwoty na rehabilitację; prosił też, by nie karać naszych przedsiębiorców odsetkami oraz zapytał czy nauczycielom wszystkie wynagrodzenia wypłacone zostaną do końca roku.

Na to odpowiedział starosta Andrzej Romańczuk: – Rehabilitacja w Warsztatach Terapii Zajęciowej nie została uruchomiona, bo można z rehabilitacji korzystać w innych punktach; co zaś do kar dla jednego przedsiębiorcy – to opóźnienie było rzędu około dwóch miesięcy i nie sposób było nie naliczyć z tego powodu kary; kary nasze nie są wyjątkowo wysokie. Co do zapłaty za godziny nadliczbowe, to jeszcze nie ma wyliczeń, czy będą do końca roku wypłacone.

Po przerwie radni zapoznali się z informacjami: Zarządu Powiatu we Włodawie o stanie realizacji zadań oświatowych powiatu włodawskiego za rok szkolny 2018/2019, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – wykaz potrzeb w zakresie pomocy społecznej oraz systemu pieczy zastępczej na 2020 r.; Młodzieżowego Domu Kultury z działalności za rok szkolny 2018/2019; Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z działalności za rok szkolny 2018/2019. Przeszły bez dyskusji, podobnie jak analiza oświadczeń majątkowych.

Ostatni punkt sesji to „Wnioski i oświadczenia radnych”. Jednak większość radnych rozumie ten punkt jako interpelacje i zapytania, zaś przewodniczący rady nie potrafi im tego wytłumaczyć. Od tej kadencji radni mogą składać interpelacje i zapytania wyłącznie pisemnie.

Pytać zaczął radny W. Holaczuk – o drogę Ujazdów – Hańsk, która nie będzie realizowana pomimo otrzymania dofinansowania, bo gmina Hańsk nie znalazła pieniędzy na nią; czy będzie w naszym powiecie działać komunikacja publiczna w przyszłym roku; czy ul. Chełmska została złożona do Funduszu Dróg Samorządowych; co było powodem odrzucenia przez zarząd powiatu programu naprawczego; jakie są plany wobec zadłużającego się długu szpitala; czy będą jakieś prace na działce przy ul. Sztabowej, która jest straszliwie zaniedbana.

Hitem jednak było jego zawołanie do radnych PSL – Nie idźcie tą drogą! (przypomniał tym samym sławną wypowiedź prezydenta A. Kwaśniewskiego – red.). Z kolei Czesław Ignatiuk pytał, kiedy i na jakich zasadach będą sprzedawane mieszkania w Hannie? Piotr Gorgol pytał, czy zasadnym by było wprowadzić zakaz zatrzymywania się i uniemożliwić wjazd pojazdów na tereny zielone na obwodnicy wokół J. Białego; pytał też Sanepid o przyczynę awarii wodociągów w Sobiborze; zauważył, że ciężki transport jeździ przez Orchówek, pytał też o wyniki przetargów na drogi i rozpoczęcie prac.

Krzysztof Kuszpa zapytał, na jakim etapie są prace remontu parkingu przy al. Piłsudskiego? Radna Danuta Pawluk prosiła o remont chodnika m.in. przy ul. Kasztanowej w Hannie. Elżbieta Strońska pytała, czy powiat będzie składał wniosek o dofinansowanie remontu odcinka drogi Hańsk – Piaski. Romuald Pryll złożył wniosek o monitoring wyrw w drogach powiatowych; o oznakowania wejścia do windy na oddziale opieki nocnej i świątecznej.

Ponieważ były to interpelacje i zapytania, a nie wnioski i oświadczenia, więc odpowiedzi radni otrzymają na piśmie i nikt się do tego nie odniósł.

Na koniec przewodniczący, w imieniu naczelnik Katarzyny Wojtal zaprosił do Urzędu Pocztowego we Włodawie do obejrzenia wystawy „Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej”, która jest umiejscowiona w holu głównym.

źródło: Nowy Tydzień (pk)

About TV Włodawa

23 odwiedzających teraz
2 gości, 21 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 12:09 am UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 10-04-2021 05:20 pm UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-19-2021 12:25 pm UTC