Gospodarzom Chełma i Włodawy oraz gmin Chełm, Ruda Huta, Wola Uhruska i Włodawa nie udało się przekonać samorządu województwa do wznowienia ruchu kolejowego na trasie Chełm-Włodawa. Nie zamierzają jednak składać broni.
Pociągi z Chełma do Włodawy nie kursują już od 2002 r. Połączenie to zostało zawieszone z przyczyn ekonomicznych. Tymczasem bardzo je sobie chwalili chociażby grzybiarze, czy miłośnicy turystyki. Tym bardziej, że kolejowy szlak wiedzie przez tereny niezwykle malownicze i bogate w atrakcje przyrodnicze i historyczne. Niestety, argumenty te nie przekonały członków zarządu województwa. Jak poinformował Jacek Sobczuk, członek zarządu, tegoroczny budżet nie uwzględnia żadnych środków, które mogłyby być przeznaczone na reaktywowanie kolejowej linii z Chełma do Włodawy. Zwrócił też uwagę, że samorząd województwa nie jest jedynym możliwym organizatorem przewozów kolejowych. Mimo stanowiska zarządu województwa, samorządowcy się nie poddają. – Zastanowimy się wspólnie co z tym fantem zrobić – mówi Jerzy Wrzesień, burmistrz Włodawy. – Przyznaję, że wystąpiliśmy do marszałka z naszym projektem w niefortunnym momencie, kiedy budżet był już ustalony. Najważniejsze jednak, że postawiliśmy w tej sprawie pierwszy krok.
Również Tadeusz Sawicki, wójt gminy Włodawa uważa, że jeszcze nie wszystko stracone. – Będziemy walczyć o reaktywowanie kolejowego połączenia – zapowiada. – Ta linia ze swojej natury nie mogła być rentowna. Można by się zatem zastanowić nad jej reaktywowaniem jeśli nie z zarządem województwa, to na przykład w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Samorządy zakupiłyby szynobus, a prywatny inwestor zająłby się eksploatacją linii. Od jego inicjatywy zależałoby to, czy wyszedłby na swoje. Pierwszy pomysł jaki mi przychodzi do głowy, to organizowanie wyjazdów grupowych chociażby na grzyby z takimi dodatkowymi atrakcjami, jak ognisko, czy grillowanie. Myślę, że chętni by się znaleźli. Zgodnie z projektem samorządowców, w tym roku reaktywowana linia miałaby funkcjonować jedynie w sezonie letnim i tylko z Chełma do Stulna. W następnych latach szynobus woziłby miejscowych pasażerów i turystów już przez cały okrągły rok.
Źródło: www.dziennikwschodni.pl