Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Nauczyciele z Wyryk zarobią mniej
szkola

Nauczyciele z Wyryk zarobią mniej

Wszyscy nauczyciele z gminy Wyryki będą zarabiać mniej. Tak zdecydowała Rada Gminy na piątkowej (12 lutego) sesji. Obniżenie wysokości dodatków przysługującym pedagogom sprawi, że w kasie Urzędu Gminy pozostanie rocznie ok. 70 tys. zł.

Piątkowe posiedzenie Rady Gminy Wyryki było wyjątkowo spokojne i całkiem niedługie. Najciekawszymi punktami obrad były dwa zagadnienia: przyjęcie regulaminu wynagradzania nauczycieli z terenu gminy oraz rozpatrzenie skargi na działalność wójta. Najwięcej kontrowersji wzbudziło rzecz jasna to pierwsze zagadnienie. Jeszcze w ubiegłym roku wójt Andrzej Ćwirta wpadł na pomysł, by wysokość dodatków nauczycieli zatrudnionych w wyryckich szkołach zrównać z tymi, które pobierają ich koledzy z sąsiedniej i o wiele bogatszej gminy Włodawa. – Pensja nauczycieli składa się z płacy zasadniczej i dodatków, których wysokość ustala rada gminy – tłumaczy wójt. – Dodatki pobierane przez nauczycieli z gminy Włodawa są kilkukrotnie mniejsze, niż te wypłacane u nas, dlatego przygotowaliśmy zmianę, która pozwoli na oszczędności rzędu 70 tys. zł rocznie – dodaje wójt. By wszystko działo się w majestacie prawa, wójt zwrócił się o opinię w sprawie obniżki do każdego z trzech związków zawodowych nauczycieli, które działają na terenie Wyryk. Odpowiedzi z dwóch organizacji przyszły drogą pocztową, zaś z prezesem włodawskiego ZNP Markiem Ostrowskim Ćwirta spotkał się osobiście. – Podpisaliśmy protokół, w którym co prawda było kilka rozbieżności co do wysokości proponowanych stawek, ale nie miały one większego wpływu na całość – wyjaśnia wójt. Projekt przygotowany przez Ćwirtę przeszedł więc na sesji prawie bez zmian. Jedynie na wniosek przewodniczącego RG zmieniono kwotę dodatku za wychowawstwo z 40 na 50 zł, więc od dziś nauczyciele z Wyryk będą zarabiać mniej.

 

WIĘCEJ W NOWYM TYGODNIU

W ostatnim punkcie obrad radni pochylili się nad skargą na działalność wójta gminy Wyryki. Złożyła ją osoba, która starała się o etat w Urzędzie Gminy Wyryki, ale ostatecznie nie przeszła całego etapu rekrutacji. Chodziło o to, że jednym z wymogów było dostarczenie na samym początku aplikowania o to stanowisko zaświadczenia lekarskiego, za które trzeba było zapłacić z własnej kieszeni. Skarżąca tłumaczyła, że wójt naraził ją na niepotrzebne koszty i że dokument taki powinien być wymagany na samym końcu procesu rekrutacji. Radni mieli w tej kwestii zgoła odmienne zdanie i skargę uznali za bezzasadną.

źródło: Nowy Tydzień

About TV Włodawa

22 odwiedzających teraz
3 gości, 19 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 32 o godz. 09:40 am UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 08-03-2020 11:47 pm UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-08-2020 02:14 pm UTC