Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Kultura / Sztuka / Nagroda im. Anny Platto po raz trzeci w powiecie włodawskim
IMG_7063

Nagroda im. Anny Platto po raz trzeci w powiecie włodawskim

10 sierpnia 2015 roku w Wojewódzkiej Bibliotece im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia prestiżowej w środowisku bibliotekarskim Lubelszczyzny Nagrody im. Anny Platto. Nagroda ta przyznawana corocznie od 1995 roku w dniu urodzin Patronki jest uhonorowaniem bibliotekarzy bibliotek publicznych Lublina i Lubelszczyzny szczególnie wyróżniających się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz w nowatorski sposób popularyzujących czytelnictwo dziecięce.
Pomysłodawcą nagrody był Zdzisław Bieleń (ówczesny instruktor w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym, dziś emerytowany Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych Biblioteki Wojewódzkiej). Fundatorką jest siostra Patronki – Mirosława Platto. Organizatorami ceremonii wręczenia nominacji i samej nagrody są Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie oraz prywatni sponsorzy.

DSC_9055

Galę wręczenia Nagrody im. Anny Platto 2015 pod Patronatem Honorowym Sławomira Sosnowskiego Marszałka Województwa Lubelskiego uświetnił koncert Justyny Żukowskiej i Małgorzaty Papiewskiej z Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Alicji Lewczuk – uczennicy Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Gości powitała Zofia Ciuruś Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Andrzej Zdunek Prezes Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, a wśród nich rodzinę, przyjaciół i znajomych Anny Platto, przedstawicieli wojewódzkich władz samorządowych Halinę Drozd Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz Albina Mazurka Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Andrzeja Szwabe Prezesa Radia Lublin.

Tegoroczną Laureatką została bibliotekarka z powiatu włodawskiego Agnieszka Wróbel z Gminnego Ośrodka Kultury Biblioteki Publicznej Gminy Hańsk. Nominacje do Nagrody otrzymały ponadto Jadwiga Flisiak Filia w Bogucinie GBP im. Bronisława Pietraka w Garbowie (pow. lubelski), Marzena Gardiasz Dyrektor BPG w Krynicach (pow. tomaszowski), Elżbieta Topyła Filia nr 2 MBP im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim (pow. radzyński), Edyta Majewska Dyrektor GBP w Jabłonnie (pow. lubelski), Bernardeta Włodarczyk Dyrektor M-GBP w Krasnobrodzie (pow. zamojski).

DSC_9012

Laureatce i Koleżankom Nominowanym składamy serdeczne gratulacje!

W uzasadnieniu przyznającym Nagrodę im. Anny Platto 2015 Agnieszce Wróbel czytamy m.in.:
Praca z młodymi ludźmi jest pasją Laureatki. Zjednuje dzieci życzliwością, otwartością i pogodnym usposobieniem. Kreuje modę na czytanie. Jej priorytetem jest kształtowanie u dzieci kultury czytelniczej oraz rozwijanie osobowości. Uwrażliwia młodych czytelników na wartości takie jak: przyjaźń, tolerancja oraz dobre relacje z drugim człowiekiem. Organizowanie „Niedzielne spotkania z…” wpływają na pielęgnowanie tradycji lokalnych. Prowadzi edukację medialną, popularyzując zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Organizowane przez Laureatkę imprezy cieszą się ogromnym zainteresowaniem i niesłabnącą popularnością. Aktywność zawodowa i społecznikowska Pani Agnieszki, podejmowane przez Nią działania edukacyjno-kulturalne na rzecz mieszkańców Gminy Hańsk przyczyniają się do poprawy ich poziomu życia kulturalnego.

DSC_9076DSC_9076

 

Z powiatu włodawskiego Laureatce towarzyszyli: Adam Panasiuk Wicestarosta Włodawski, Romuald Pryll Sekretarz Urzędu Gminy w Hańsku, Przewodniczący Rady Powiatowej we Włodawie, Ariel Struski Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Biblioteki Publicznej Gminy Hańsk, Jacek Żurawski Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, Małgorzata Zińczuk Z-ca dyrektora ds. merytorycznych MBP we Włodawie, Monika Urbańska-Nazaruk Instruktor ds. bibliotek publicznych powiatu włodawskiego (do 31.07.2015), wnioskodawca do Nagrody.

W folderze XXI Edycji Nagrody im. Anny Platto 2015 patronkę przedstawiono słowami:

Nagroda im. Anny Platto 2015Anna Platto (8 VIII 1944 – 15 III 1995). Urodziła się w Bochni, dokąd wojenne losy wygnały matkę w końcowym okresie okupacji. Rodzicami Jej byli Roman i Maria z Krawczyków. Dzieciństwo i młodzieńcze lata spędziła w Ibicy. Absolwentka filologii polskiej UMCS. Od 1967 r. pracowała w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie jako instruktor – metodyk czytelnictwa dziecięcego. Organizowała nowe placówki dziecięce, umacniała istniejące, instruowała, szkoliła i nauczała. W latach 1975-1993 była wykładowcą Studium Bibliotekarskiego w Lublinie. Posiadała dar integrowania ludzi. Umiała słuchać. Zawsze spieszyła z bezinteresowną pomocą w każdej niemal potrzebie, nie licząc się z własnym czasem i niekiedy pieniędzmi. Osoba niezwykle skromna, nie poszukująca poklasku dla siebie, otwarta dla ludzi.

DSC_9066

W 2015 roku wyróżnienie upamiętniające Jej postać zostało przyznane po raz dwudziesty pierwszy, w tym po raz trzeci dla bibliotekarki z powiatu włodawskiego; w 2000 r. Małgorzacie Zińczuk, w 2014 r. Joannie Orzeszko.

 

źródło: Małgorzata Zińczuk

 

 

About TV Włodawa

16 odwiedzających teraz
1 gości, 15 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 29 o godz. 06:15 am UTC
Ten miesiąc: 81 o godz. 10-17-2019 06:57 pm UTC
Ten rok: 398 o godz. 02-24-2019 11:41 am UTC