Home / Kultura / Sztuka / Nabór chętnych do… uniwersytetu
uniwerystet

Nabór chętnych do… uniwersytetu

W Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie powstaje… uniwersytet. Nie chodzi jednak o uczelnię w tradycyjnej formie, lecz o „Latający Uniwersytet Historii Mówionej”.

Propozycja jest skierowana do młodzieży ponadgimnazjalnej w wieku od 16 do 18 lat z miasta i powiatu włodawskiego, a nabór chętnych właśnie się rozpoczyna.

Celem projektu, który będzie realizować „Grupa Mowa Żywa”, jest stworzenie innowacyjnej ścieżki nauczania dla młodych ludzi o historii swojego miejsca zamieszkania. Autorzy pomysłu przekonują, że, wbrew potocznym opiniom, młodzież nie potrafi odnaleźć się w gąszczu internetowych nowinek i nie potrafi samodzielnie oraz kreatywnie posługiwać się ogólnodostępnymi technologiami. Dotyczy to szczególnie mieszkańców małych miasteczek z biedniejszych rejonów Polski Wschodniej.

Chcemy zachęcić młodych ludzi do poznawania swojego miejsca zamieszkania w taki sposób, który pomoże im zrozumieć wartość otoczenia, w którym żyją oraz zmobilizuje do działania na rzecz popularyzowania swojego regionu – wyjaśniają pomysłodawcy uniwersytetu.

W programie zajęć są spotkania z ciekawymi ludźmi, świadkami historii i ekspertami, wyjazdy studyjne i odkrywanie ciekawych miejsc w regionie, a także warsztaty korzystania z nowych technologii, w tym z nagrań wideo, programów graficznych i portali społecznościowych.

Młodzież zakończy swoją pracę multimedialną instalacją, którą będą mogli ocenić mieszkańcy miasta i internauci.

Zajęcia będą się odbywać we włodawskiej książnicy w soboty do maja tego roku. Ich harmonogram ma być ustalony po konsultacjach w samymi zainteresowanymi, którzy oprócz tego mogą liczyć na zwrot kosztów dojazdu.

Grupa ma liczyć do 30 osób, a o przyjęciu na uniwersytet będzie decydować kolejność zgłoszeń. Są one przyjmowane do 5 lutego telefonicznie pod numerem: 82 57 21 492 lub za pośrednictwem profilu na Facebook’u albo poczty elektronicznej pod adresem: mowazywa@gmail.com. Koordynatorem projektu jest Aleksandra Zińczuk, a nabór chętnych prowadzą pracownicy biblioteki Urszula Panasiuk i Małgorzata Zińczuk.

„Latający Uniwersytet Historii Mówionej” jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach regionalnego programu „Równać Szanse”, realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

źródło: IAS

About TV Włodawa

11 odwiedzających teraz
2 gości, 9 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 14 o godz. 12:13 am UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC