Home / Na Sygnale / Nabity w… garnek. Teraz da na mszę!
konsument

Nabity w… garnek. Teraz da na mszę!

Zakupy warto przemyśleć. Przekonał się o tym 73-letni pan Zdzisław z Korolówki. Kupił sprzęt rehabilitacyjny i garnki za 4,7 tys. zł. A był cały czas przekonany, że zapłaci nie więcej niż 400 zł. Na szczęście dzięki pomocy Małgorzaty Dejneki – Powiatowego Rzecznika Konsumentów we Włodawie, umowę udało się unieważnić.

Jak to możliwe, że kupujemy rzeczy zupełnie zbyteczne za kolosalne pieniądze? Działa coraz więcej firm, które podczas specjalnych prezentacji oferują sprzedaż różnych produktów „na wyjątkowo korzystnych warunkach”. Ich ofiarami najczęściej padają starsi ludzie. Jednym z nich jest 73-letni pan Zdzisław z Korolówki, który „przypadkiem” trafił na taki pokaz specjalnej kolekcji artykułów zdrowotnych lub sprzętu AGD. Pana Zdzisława skusiła też obietnica, że każdy gość otrzyma prezent. We wrześniu poszedł na taki pokaz i wyszedł z niego… szczęśliwy. Był bowiem święcie przekonany, że kupił sprzęt rehabilitacyjny i komplet garnków za jedyne 400 zł. Kiedy po jakimś czasie jego sąsiadka zobaczyła zakup, to przyjrzała się umowie i stwierdziła, że pan Zdzisław dokonał najgłupszego zakupu w życiu. Wyliczyła bowiem, że zapłaci za te towary… 4,7 tys. zł! Pan Zdzisław podczas prezentacji podpisał bowiem nie tylko umowę kupna, ale i przy okazji umowę bankową na kredyt, który teraz trzeba spłacić. 48 rat po ponad 90 zł każda.
Sąsiadka poradziła, by ten cały sprzęt natychmiast odesłał do sprzedawcy – poznańskiej firmy. Już samo nadanie 14-kilogramowej paczki co nieco go kosztowało. Jakie jednak było jego zdziwienie, kiedy po kilku dniach miał paczkę z powrotem. Firma z Poznania stwierdziła bowiem, że 10-dniowy termin na odstąpienie od umowy już minął i pan Zdzisław jest właścicielem „garnków”. Zrozpaczonemu emerytowi pani na poczcie wskazała jedyny ratunek w powiatowym rzeczniku konsumentów.
Małgorzata Dejneka, Powiatowy Rzecznik Konsumentów we Włodawie, już niejednokrotnie spotkała się z tego typu naiwnością starszych ludzi. – To jest już prawie prawdziwa „epidemia” naiwności – mówi M. Dejneka. – Starsi ludzie są naciągani, bo sprzedawcy wykorzystują różne techniki marketingowe. W efekcie, tak jak w przypadku pana Zdzisława, ludzie kupując towar są przekonani o tym, że płacą za niego wielokrotnie niższą cenę. Dopiero w domu, często dzięki osobom trzecim, dociera do starszych osób, że kupili przysłowiowego „kota w worku” za kolosalne pieniądze. Wymaga podkreślenia również fakt, że informacja o 10-dniowym terminie odstąpieni od umowy bez podawania przyczyn jest napisana drukiem-maczkiem, którego przeczytanie graniczy z cudem.
Pani rzecznik w przypadku pana Zdzisława udało się jednak całą sprawę „odkręcić”. Zadzwoniła do prezesa firmy i polubownie załatwiała sprawę. Chociaż wszelkie terminy na odstąpieniu umów kupna i kredytowej były przekroczone, to dzięki operatywności i uprzejmości pani rzecznik, prezes spółki zgodził się „uwolnić” pana Zdzisław od ciężaru „garnków”.
Pan Zdzisław był tak wniebowzięty rozwiązaniem swojego problemu, który od wielu dni nie dawał mu zmrużyć oka, że obiecał dać na mszę za zdrowie pani Małgorzaty i jej całej rodziny.
Na koniec pani rzecznik podkreśla, że według prawa z transakcji zakupów podczas prezentacji handlowych można się wycofać w ciągu 10 dni od zakupu towaru, nawet po podpisaniu umowy i bez podawania przyczyny. A w razie problemów należy się skontaktować z organizacją broniącą praw klientów, np. Federacją Konsumentów lub Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów.

źródło: Nowy Tydzień

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

17 odwiedzających teraz
0 gości, 17 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 21 o godz. 12:30 am UTC
Ten miesiąc: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC