Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Na Sygnale / Na wnuczka – kolejne oszustwa!!!
policja111

Na wnuczka – kolejne oszustwa!!!

Kolejne oszustwa na seniorach z Włodawy. Dziś znowu oszuści próbowali wyłudzić pieniądze metodą na tzw. wnuczka i na policjanta i podając się za policjanta lub członka rodziny chcieli wyłudzić pieniądze na pomoc w losowej sytuacji. 82-letnia włodawianka przekazała oszustom 5 tysięcy na pomoc wnuczce, która miała ulec wypadkowi. 

 

Dziś podobnie jak w miniony czwartek Włodawa przeszła kolejny atak oszustów, na nic nie zdały się apele medialne o zachowanie ostrożności, bowiem gdy dziś do 82-letniej mieszkanki Włodawy zadzwonił nieustalony jeszcze mężczyzna, który oświadczył, że jest policjantem a jej wnuczka spowodowała wypadek i w celu załagodzenia sprawy potrzebne są pieniądze kobieta niezwłocznie zgromadziła wszystkie swoje oszczędności i przekazała nieznajomemu mężczyźnie 5 tysięcy złotych. Dopiero później udało jej się skontaktować z rodziną  i ustaliła, że padła ofiarą oszusta. W ten sposób oszust wykorzystując dobroć i łatwowierność kobiety pozbawił ją oszczędności życia.

Tego samego dnia nieustaleni sprawcy próbowali oszukać jeszcze inną 68- letnią mieszkankę Włodawy. Dzwonił rzekomo jej syn, który zwracając się do niej mamo poinformował, że spowodował wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy. Kobieta zorientowała się, że nie dzwoni do niej nikt z rodziny i zaczęła sama wypytywać  oszusta o dane rodziny i adresy. To zadziałało – oszust się rozłączył a kobieta powiadomiła policję.

 

Niewykluczone, że nie są to jedyne zgłoszenia dotyczące oszustw lub prób dokonania oszustwa. Metoda działania sprawców zawsze jest prawie zawsze taka sama. Oszust wybiera osobę i gromadzi na jej temat informacje. Następnie dzwoni i przedstawia się za członka rodziny lub policjanta, budzi swoim tonem zaufanie, przedstawia dramatyczną sytuację, w której znalazł się ich bliski a po nawiązaniu kontaktu umiejętnie manipuluje rozmową uzyskując cenne informacje buduje tym samym swoją wiarygodność. Oszuści działający tą metodą są bezwzględni i wykorzystują dobre serce i łatwowierność najczęściej samotnie mieszkających starszych osób.

 

Policjanci apelują, że aby uniknąć takiego zagrożenia, wystarczy pamiętać o zwykłych środkach ostrożności!

 

  • w przypadku telefonów z prośbą o pomoc w krytycznej i nagłej sytuacji należy sprawdzić, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie, albo pytając o dane, których nie mogą znać obcy ludzie – nie podawajmy sami danych swoich bliskich nawet pytając – czy to Ty Zuziu? Nie podawajmy adresu zamieszkania, innych numerów telefonów itp. Jeżeli to nasi bliscy to znają te dane a policja może je uzyskać ze swoich baz danych!!!
  • nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby, a także osób które próbują sprzedawać towary po niskich, atrakcyjnych cenach, czy też podają się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji bądź proponują zawarcie korzystnych umów. Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby aby uśpić czujność domownika,

 

  • jeżeli obca osoba przedstawi się, jako pracownik jakiejkolwiek instytucji żądajmy pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika,

 

  • nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu, szklankę wody, środki przeciwbólowe, jedzenie – wówczas korzystając z naszej nieuwagi ich wspólnicy dokonują kradzieży.

 

  • nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach – towar albo pochodzi z kradzieży albo pod tym pretekstem złodzieje chcą zająć naszą uwagę i okraść mieszkanie,

 

  • jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności!

 

  • w każdej wątpliwej sytuacji należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.

 

Ponownie apelujemy również do bliskich osób starszych – porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby Wam bliskie, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę. To najczęściej wystarczy by nie paść ofiarą oszusta.

źródło: KWP B.Sz

 

About TV Włodawa

32 odwiedzających teraz
6 gości, 26 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 36 o godz. 03:13 am UTC
Ten miesiąc: 157 o godz. 01-11-2019 10:05 am UTC
Ten rok: 157 o godz. 01-11-2019 10:05 am UTC