Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Kultura / Sztuka / Muzeum w Sobiborze pnie się w górę
sob2-696x391

Muzeum w Sobiborze pnie się w górę

Trwają prace budowlane w Muzeum w Sobiborze. Niemal gotowy jest główny gmach obiektu, zaczęto robić chodniki i parkingi. Koniec prac przewidziano co prawda na sierpień, ale muzeum będzie można zwiedzać dopiero w połowie 2020 roku, po instalacji ekspozycji stałej.

Obecnie teren muzeum w Sobiborze to wielki plac budowy. Za ogrodzeniem widać już niemal ukończoną bryłę nowego gmachu. Równolegle trwają roboty ziemne – budowane są chodniki i parkingi wzdłuż drogi powiatowej. Choć prace wydają się być zaawansowane, to jednak na zwiedzanie trzeba będzie jeszcze poczekać przynajmniej rok.

– W 2017 roku na terenie Muzeum w Sobiborze – filii Państwowego Muzeum na Majdanku – zabezpieczono polanę masowych mogił z prochami ofiar, a w stanie surowym otwartym powstał budynek, w którym mieścić się będzie siedziba nowej instytucji oraz budynek gospodarczy – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku.

– Od lipca 2018 roku na miejscu trwają prace, które polegają m.in. na wykończeniu i wyposażeniu budynków, wykonaniu przyłączy oraz instalacji sanitarnych i elektrycznych, a także budowie parkingów i ciągów pieszych. Przewidywany termin zakończenia robót to połowa sierpnia 2019 roku. Będzie można wówczas przystąpić do montażu ekspozycji stałej, której otwarcie planowane jest w połowie 2020 r. Scenariusz wystawy został opracowany przez zespół Państwowego Muzeum na Majdanku.

Zgodnie z przyjętą koncepcją wystawa ma przede wszystkim dokumentować historię obozu. Będzie opisywać sposób jego funkcjonowania jako ośrodka masowej eksterminacji. Przedstawi te wydarzenia w szerszej perspektywie historycznej oraz w kontekście jednostkowych losów więźniów. Wystawa ma docelowo ułatwiać orientację w terenie, więc będzie też zawierać podstawowe wiadomości na temat poszczególnych sektorów obozu i jego kluczowych miejsc czy obiektów – dodaje pani rzecznik.

źródło: Nowy Tydzień (bm)

About TV Włodawa

16 odwiedzających teraz
4 gości, 12 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 25 o godz. 02:07 am UTC
Ten miesiąc: 56 o godz. 08-04-2022 03:45 pm UTC
Ten rok: 160 o godz. 07-07-2022 04:24 pm UTC