Home / Kultura / Sztuka / Motomaniacy dopięli swego
kros

Motomaniacy dopięli swego

Znakomita wiadomość dla wszystkich entuzjastów quadów i motocykli crossowych z naszego regionu. Nie trzeba już będzie jeździć na tory do Albertowa albo Lublina, bo już wkrótce profesjonalny tor motocrossowy powstanie w Dołhobrodacn. Włodawski Motorowy Klub Sportowy z budową chce ruszyć juz w październiku. 

Pół roku temu kilkoro entuzjastów terenowej jazdy na dwóch kółkach z Włodawy i okolic postanowiło wybudować tor motocrossowy z prawdziwego zdarzenia. W tym celu zawiązali stowarzyszenie o nazwie „Włodawski Motorowy Klub Sportowy” i złożyli wniosek o dofinansowanie swojego projektu w ramach „Poleskiej Doliny Bugu”.

Chociaż jeszcze nie wiadomo, czy wniosek opiewający na 25 tys. zł zostanie zaakceptowany, to zrzeszeni w stowarzyszeniu pasjonaci planują wejść na budowę już w październiku. – Tor o powierzchni niemal 1,5 hektara zlokalizowany będzie w okolicach. Dołhobród, tuż przy drodze wojewódzkiej – mówi Agnieszka Smolińska, prezes Włodawskiego Motorowego Klubu

Sportowego i zarazem pomysłodawczyni oraz mózg całej operacji. – Obiekt zaprojektuje specjalista posiadający uprawnienia z zakresu budowy torów motocrossowych, cały teren zostanie utwardzony, oczyszczony i ogrodzony materiałami z produktów ekologicznych. Z piachu zostaną usypane elementy toru, który będzie miał długość ok. 1200 m. Zaplanowaliśmy, że na trasie będzie 5 skoczni utwardzonych gliną, a wszystkie zakręty zostaną wyprofilowane i dostosowane do zasad bezpieczeństwa – z zapałem opowiada pani Agnieszka. – Ta inwestycja zwiększy atrakcyjność turystyczną całej okolicy, bo organizowane na torze ogólnopolskie zawody podniosą dochody mieszkańców z usług gastronomicznych i noclegowych. Budowa w znacznym stopniu przyczyni się również do rozwoju kultury fizycznej oraz sportu w naszym powiecie, a także uatrakcyjni teren gminy Hanna. Tor będzie również nie lada atrakcją dla turystów – mówi Smolińska. – Przedsięwzięcie to idealnie wpisuje się w działanie na ziemiach okalających Miasto Trzech Kultur p.t. „Tradycja i nowoczesność polskiej wsi” – zachwala pani prezes. Co ważne, obiekt ten będzie dostępny dla każdego i to 7 dni w tygodniu. – Mamy już mini-crossa dla dzieci, a w najbliższym czasie planujemy zakup jeszcze kilku motocykli treningowych dla dorosłych tak, aby każdy mógł spróbować swoich sił na dwóch crossowych „kółkach” – zapowiada pani Agnieszka. Szybko też dodaje, że koszty wypożyczenia będą symboliczne – tak, by pokryły jedynie zakup paliwa. W ten sposób stowarzyszenie będzie chciało zachęcić jak największą liczbę osób do korzystania z toru. – Być może w ten sposób odkryjemy jakiś talent – dywaguje Smolińska.Tor powstanie w okolicach miejscowości Dołhobrody na gruntach należących do UG Hanna, które WMKS-owi na 10 lat użyczyć ma tamtejsza Rada Gminy. – W tym miejscu musimy zaznaczyć, że nie byłoby całego przedsięwzięcia, gdyby nie wydatna pomoc pani wójt, Grażyny Kowalik, która jako jedyna z przedstawicieli okolicznych samorządów wyraziła zdecydowaną chęć współpracy i przekazała nam działkę pod inwestycję – mówi Smolińska.

WMKS budowę toru chce rozpocząć już w październiku. Włodawskim motomaniakom nie przeszkadza, że ich wniosek wciąż jest rozpatrywany i tak naprawdę nie ma pewności, że dostanie pozytywną opinię. Stowarzyszenie jednak dmucha na zimne i już działa w kierunku zdobycia środków na budowę z innych źródeł. Udało się mu już pozyskać kilku sponsorów, zrzutkę zrobili wszyscy członkowie, aby w tym roku przeprowadzić chociażby roboty ziemne. – To bardzo ważne, bo przez zimę tor powinien ustabilizować się i utwardzić – wyjaśnia pani Agnieszka. – Niestety, wciąż brakuje nam na to środków dlatego wszyscy sponsorzy będą bardzo mile widziani.

Źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

18 odwiedzających teraz
0 gości, 18 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 29 o godz. 01:24 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC