Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Most w Zbereżach BĘDZIE !
przejscie zbereze

Most w Zbereżach BĘDZIE !

przejscie zberezeW tym roku impreza została zaplanowana na siedem dni, od 9 do 15 sierpnia. Wydrukowane są już plakaty. Tyle tylko, że nie wiadomo, było czy w ogóle się odbędzie. We wtorek gmina otrzymała od wojska wstępne zestawienie kosztów budowy mostu pontonowego w Zbereżu. Co roku płaciła za to kilkanaście tysięcy, w ubiegłym – precyzyjnie – było to 14 tys. zł. Ile wojsko zażyczyło sobie w tym? Uwaga – 186,8 tys. Po interwencji lokalnych władz, MON przyjrzał się sprawie i postanowił,  w tym roku zbudować most w cenie ubiegło rocznej .
Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa to cykl imprez po obu stronach granicy Polski i Ukrainy. Podczas wspólnej zabawy można przejść przez granicę dzięki specjalnym mostom pontonowym lub kładce. Zwykle z tej okazji korzystają tysiące osób.
.
W Mirczu podziękowali

W miejscowości Zbereże od kilku lat odbywają się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Podobnie jak w przypadku leżącej w sąsiednim powiecie gminy Mircze, samorządowcom w organizacji pomaga Fundacja Kultury Duchowej Pograniczne ks. Stefana Batrucha. W przypadku Mircza festiwalu w tym roku nie będzie. Ze wspólnej imprezy polsko-ukraińskiej został zredukowany do koncertu zespołu Ich Troje. Tak zadecydował wójt Lech Szopiński po tym, gdy w Łucku Bronisław Komorowski, prezydent RP, został trafiony jajkiem przez młodego Ukraińca, a ukraińscy samorządowcy z Wołyńskiej Obwodowej Rady potępili uchwałę polskiego parlamentu w sprawie zbrodni wołyńskiej.

plakat zbereze

Nowe wytyczne MON

Wojskowi mówią tymczasem, że musieli wykorzystać nowe wytyczne MON. Koszty wybudowania mostu pontonowego na Bugu wyliczył oddział gospodarczy w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, który zajmuje się też finansami dęblińskich saperów.

- Departament budżetowy MON w maju przedstawił nową interpretację naliczenia kosztów wykorzystania sprzętu wojskowego do zadań innych niż wojskowe – mówi mjr Krzysztof Kaleta, zastępca dowódcy 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego. – I zgodnie z zaleceniem właśnie ta interpretacja została teraz wykorzystana.

Poproszony o komentarz ppłk Jacek Sońta, rzecznik MON, zapowiada, że resort przyjrzy się sprawie.

About TV Włodawa

12 odwiedzających teraz
3 gości, 9 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 56 o godz. 03:48 am UTC
Ten miesiąc: 58 o godz. 10-05-2022 09:03 pm UTC
Ten rok: 160 o godz. 07-07-2022 04:24 pm UTC