W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. realizuje projekt systemowy pt. „Aktywna integracja osób długotrwałe korzystających z pomocy” . Jego celem jest pomoc najbiedniejszym w „radzeniu sobie”.
Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej 12 osób bezrobotnych z Włodawy, będących świadczeniobiorcami MOPS-u Chodzi o to – mówi Anna Borkowska-Łuć, kierownik MOPS-u by poprzez cykl szkoleń i form pomocy nauczyć bezrobotnych zachowań i umiejętności, które będą im pomocne w przyszłości. Skutkiem ma być znalezienie stałej pracy w tym roku przez maksymalnie dużą grupę uczestników. Uczestnicy muszą mieszkać we Włodawie, być bezrobotnymi, korzystać ze świadczeń pomocy społecznej MOPS-u we Włodawie. Wiek objętych szkoleniem jest bardzo szeroki od 15 do 64 roku życia.
Projekt polega m.in. na objęciu uczestników trzema formami wsparcia: aktywizacji zdrowotnej realizowanej przez pracowników socjalnych i doradcę zawodowego , w ramach której oceniony zostanie potencjał zawodowy uczestnika.
Chodzi przede wszystkim, by dzięki treningowi umiejętności bezrobotny otrzymał wsparcie w indywidualnym radzeniu sobie w trudnych sytuacjach mówi kierownik. Z kolei dzięki aktywizacji edukacyjnej uczestnicy projektu podniosą swoje kwalifikacje zawodowe. Na koniec, dzięki 3 – miesięcznym płatnym stażom u lokalnych pracodawców, wykorzystają w praktyce umiejętności nabyte podczas szkoleń. Co ważne, każdy uczestnik otrzyma wsparcie finansowe w formie zasiłków celowych lub okresowych. Ponadto pomoc w naturze w formie artykułów żywnościowych i gorących posiłków.
Projekt jest realizowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
źródło: Nowy Tydzień