Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Kultura / Sztuka / Mniejsza wypłata, a święta tuż, tuż
szkola

Mniejsza wypłata, a święta tuż, tuż

(14 grudnia) Podczas piątkowej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu we Włodawie rozgorzała dyskusja na temat niewypłaconych dodatków dla nauczycieli. Radny Wiesław Holaczuk żalił się, że otrzymał 700 zł mniej, choć nie ma nadgodzin. Skarbnik wyjaśniła mu, że dodatki powinny być wypłacane nie z góry, lecz po wykonaniu pracy, natomiast zwłoka wynikła z późnego wysyłania wniosków przez szkoły.

Radni nadzwyczajną sesję rozpoczęli minutą ciszy po śmierci ppłk. Stanisława Pasikowskiego, uczestnika m.in. bitwy pod Wyrykami w maju 1944 r. Następnie podjęli trzy uchwały, w tym dwie finansowe. Pierwsza dotyczyła prognozy wieloletniej, druga zaś zmian w budżecie na ten rok. I właśnie ta druga uchwała wiązała się m.in. z problemem braku wypłaty dodatków za nadgodziny i motywacyjnego dla nauczycieli. W dyskusji nad tym projektem uchwały radny Wiesław Holaczuk pytał m.in. o powody braku wypłaty. – To się nie zdarzyło od wielu lat. Ale czy wszystkie potrzeby szkół zostały już zagwarantowane? – pytał. Odpowiedziała skarbnik.

– Jeśli chodzi o grudzień, to w I LO zostało wypłacone w pełnej wysokości, jeśli chodzi o wynagrodzenia wypłacane z góry, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i ZSZ nie zostały wypłacone dodatki za nadgodziny i dodatek motywacyjny oraz za warunki trudnościowe (w SOSW). Ogółem to nie są wielkie kwoty, porównując całe wynagrodzenie – mówiła. Dodała też, że wszelkie dodatki nie powinny być wypłacane z góry, lecz po wykonaniu zadania.

Tak się jednak przyzwyczajono, że jeśli nie wypłaci się góry, to jest rejwach. W. Holaczuk zauważył, że otrzymał 700 zł mniej w tym miesiącu, choć nie ma nadgodzin, a święta tuż tuż: – Wiem, że składniki, które powinny być z dołu wypłacone, też nie zostały wypłacone. Zawsze przed końcem roku brakowało pieniędzy dla szkół, ale nawet przy zmianie władzy nigdy dotąd tak nie było. I to bulwersuje – mówił.

Skarbnik tłumaczyła zaś, że wnioski ze szkół wpłynęły późno. Z ZSZ nr 1 i II LO – dopiero 15 listopada (ostatnia sesja poprzedniej kadencji miała miejsce 15 listopada), wniosek SOSW wpłynął 19 listopada, zaś z I LO wpłynął dopiero 3 grudnia.

Radny Mariusz Zańko zwrócił uwagę na wzrost kosztów wynagrodzenia pracowników starostwa o ponad 50 tys. zł (przy budżecie na urząd rzędu ponad 3 mln zł). Skarbnik odpowiedziała, że te pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na odprawy, nagrody i wynagrodzenia.

Co najciekawsze, od głosu przy uchwale dotyczącej zmian w budżecie, czyli de facto umożliwiającej wypłatę dodatków dla nauczycieli, wstrzymało się trzech radnych – W. Holaczuk, M. Zańko i Piotr Gorgol. Pozostali byli oczywiście za tą uchwałą.

źró∂ło: Nowy Tydzień (pk)

About TV Włodawa

30 odwiedzających teraz
1 gości, 29 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 34 o godz. 12:35 am UTC
Ten miesiąc: 212 o godz. 08-04-2019 01:03 pm UTC
Ten rok: 398 o godz. 02-24-2019 11:41 am UTC