Home / Kultura / Sztuka / Konkurs Historyczny w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie.
konkurs Sobibor 0661

Konkurs Historyczny w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie.

19 listopada 2013 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie odbył się I Międzyszkolny Konkurs Historyczny dotyczący działalności byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Patronat honorowy sprawowali: Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Starosta Powiatu włodawskiego pan Wiesław Holaczuk. W jury konkursu zasiedli: dr Krzysztof Skwirowski – kierownik Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze – jako przewodniczący oraz panie Ewa Krzywania i Katarzyna Bajdek-Tetiurka jako członkowie komisji. Przedsięwzięcie przygotowała nauczycielka historii Katarzyna Bajdek-Tetiurka.

Konkurs otworzyła pani dyrektor ZSCKR Dorota Redde-Sawczuk. Po niej głos zabrali zaproszeni goście: pan Edward Łągwa – Wicestarosta Powiatu włodawskiego oraz dr Krzysztof Skwirowski.

Celem konkursu było pielęgnowanie pamięci o ofiarach Holocaustu, w szczególności wszystkich prześladowanych i mordowanych w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze. Organizatorzy pragnęli także kształtować i rozwijać wrażliwość młodego pokolenia na wszelkie przejawy niesprawiedliwości i krzywdy ludzkiej. Była to też okazja do refleksji nad istotą obozów masowej zagłady.

Termin konkursu nie był przypadkowy. 14 października tego roku obchodzono 70 rocznicę udanego buntu więźniów w sobiborskim obozie.

konkurs Sobibor 0663 konkurs Sobibor 0664 konkurs Sobibor 0665

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie co roku uczestniczą w uroczystościach upamiętniających ofiary sobiborskiej kaźni. Reprezentacja szkoły bierze udział w Biegach Sobiborskich organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie. Młodzież uczestniczy też w konferencjach i innych uroczystościach rocznicowych z okazji powstania więźniów w Sobiborze. Uczniowie poznali tych, którym udało się przeżyć ucieczkę z obozu: p. Leę Bialowitz, p. Reginę Zielińską, p. Symcha i Filipa Bialowitz oraz p. Tomasza Blatta.

Pomysł zorganizowania konkursu był inspirowany chęcią zademonstrowania pamięci nie tylko o tysiącach bezimiennych ofiar, ale także próbą złożenia hołdu tym, których młodzież miała okazję poznać osobiście.

W rywalizacji uczestniczyło 25 uczniów z 3 szkół ponadgimnazjalnych powiatu włodawskiego: Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego we Włodawie. I miejsce zdobyła Patrycja Bajdek, uczennica klasy II technikum kształcącego w zawodzie technik agrobiznesu z ZSCKR w Korolówce-Osadzie. II lokatę zajęła uczennica I LO im. Tadeusza Kościuszki Adrianna Jakubowska, III miejsce zajął Bartłomiej Wojtas, maturzysta z ZSCKR. IV i IV miejsca przypadły uczniom z I LO im. Tadeusza Kościuszki. Laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Państwowe Muzeum na Majdanku i Starostwo Powiatowe we Włodawie. Pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz pendrive’y.

źródło: ZSCKR Korolówka-Osada

 

About TV Włodawa

17 odwiedzających teraz
0 gości, 17 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 21 o godz. 12:30 am UTC
Ten miesiąc: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC