Home / Aktualności / Ludzkie szczątki znalezione przy MOSiR-ze
szczątki

Ludzkie szczątki znalezione przy MOSiR-ze

Szkielet, prawdopodobnie młodej kobiety, wykopano z ziemi podczas budowy parkingu przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji we Włodawie. Szczątki są w bardzo złym stanie, brakuje kręgosłupa i paliczków rąk. Wygląda na to, że ciało pochowano bez trumny.

Centrum Włodawy, ze względu na swoją historię, objęte jest ochroną konserwatora zabytków, więc każde prace wykopaliskowe w tej części miasta muszą nadzorować archeolodzy. Tak było i teraz.

- We wtorek korytowaliśmy teren, żeby przygotować go do utwardzenia pod plac parkingowy. Archeolodzy wykonywali jakieś pomiary, coś kopali. We wtorek natrafili na szkielet człowieka. To pierwsze takie odkrycie, od kiedy pracuję w tej firmie. Nigdy dotąd czegoś takiego nie widziałem – mówi, wciąż podekscytowany znaleziskiem, pan Władysław, jeden z pracowników firmy, która wygrała przetarg na budowę parkingu.

Odkrycia dokonano około godziny 18. I to w zasadzie jedyna pewna informacja. Pozostałe to tylko wstępne ustalenia i przypuszczenia, których na razie jeszcze nie można potwierdzić. – Na razie niewiele na temat znaleziska możemy powiedzieć, poza tym, że szczątki są w bardzo złym stanie. Nie mają kręgosłupa i paliczków rąk. Kości źle się przechowały, ale to może świadczyć o tym, że są bardzo stare.

Podejrzewamy, że mogą mieć około 400 lat. Trumny żadnej nie znaleźliśmy w tym miejscu, ale nawet jeśli była, to przez tak długi okres mogła się rozłożyć. Ponadto grobowiec był pusty, przy szczątkach nie było żadnych przedmiotów. Po układzie szkieletu możemy domniemywać, że szczątki należą do kobiety. Prawdopodobnie była to młoda osoba, bo kości nie są zbyt długie i wydaje nam się, że szczęka nie ma jeszcze zębów mądrości. To jednak tylko wstępne przypuszczenia. Kości poddane zostaną analizie antropologicznej. Ona dokładnie ustali płeć i wiek odnalezionego szkieletu. Takie badania mogą jednak trochę potrwać – przekonuje Rafał Ratajczak, dokumentalista z zespołu Subterra Wojciecha Mazurka.

Jak się dowiedzieliśmy, przed rokiem podczas prac wykopaliskowych pod budowę basenu, kilka metrów dalej znaleziono 34 zarysy tzw. „wkopów grobowych”. – Wszystkie były puste, nie zawierały żadnych szczątków ludzkich. Ponieważ wkopy skierowane były ku stronie południowej, więcej podejrzewaliśmy, że może być ich więcej i gdzieś mogą jednak znajdować się jakieś szczątki ludzkie. Dlatego w dalszym ciągu prowadziliśmy poszukiwania. Nie myliliśmy się – tłumaczy Ratajczak. – Podejrzewamy, że w tym miejscu mógł kiedyś znajdować się cmentarz. Świadczy o tym fakt, że groby rozmieszczone były w regularnych odstępach, co pół metra. 

Naszym zdaniem, odkryte wkopy mają związek ze zborem kalwińskim z okresu XVI-XVII wieku. Ten teren był wówczas pod jurysdykcją paulińską. Wypytywaliśmy ojców paulinów z tutejszej świątyni, ale nic w tej sprawie nie wiedzą. Na pewno hipoteza jest taka, że w momencie likwidacji zboru, wierni zabierali szczątki swoich bliskich, o tych jednych zwłokach być może zapomnieli – dodaje.

W wykopach odkryto także kilka miejsc, w których znajdowały się elementy starodawnych przedmiotów. Mogły to być np. śmietniska.

Źródło: SUPER TYDZIEŃ

 

 

 

 

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

11 odwiedzających teraz
3 gości, 8 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 12:59 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC