Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Lubelskie: Pogrzeb „Lalka”. „Bohaterze, spoczywaj w pokoju”
20150326_124759[1]

Lubelskie: Pogrzeb „Lalka”. „Bohaterze, spoczywaj w pokoju”

W Lublinie i pobliskich Piaskach odbyły się uroczystości pogrzebowe ostatniego antykomunistycznego partyzanta Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Tłumy pożegnały polskiego bohatera. 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w czwartek 26 marca w lubelskiej archikatedrze. Kościół pękał w szwach, a spóźnialscy mogli zapomnieć o dostaniu się do świątyni.

Kazanie wygłosił ks. mjr Andrzej Piersiak – proboszcz kościoła Garnizonowego w Lublinie. Swoje wystąpienie rozpoczął od nakreślenia rysu historycznego i okoliczności w jakich żył Józef Franczak.

W delegacji włodawskiej uczestniczyli: kpt. Edmund Brożek, Mariusz Zańko, Wiesław  Holaczuk – radni powiatowi,klasa mundurowa z II LO z  Mariuszem Czujem. Zabraliśmy ze sobą dwa sztandary: Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Włodawa ma spaniałe i chwalebne zasługi walki w powstaniu antykomunistycznym związane z Jastrzębiem i Żelaznym. Naszym obowiązkiem było teraz reprezentować nasze miasto w trakcie pożegnania ostatniego Żołnierza Wyklętego. W trakcie uroczystości jeden ze współbraci broni Lalusia mówił o tym że sier. Józef Franczak kontaktował się i współpracował również z dowódcami włodawskiego oddziału WIN. Na pogrzeb przyjechały delegacje z całej Polski m. in. Szczecina, Wrocława, Warszawy nie mogło tam również nas zabraknąć.

- Bez spojrzenia na historię trudno zrozumieć jego decyzję [walkę do 1963 r. – przyp. red.] – mówił duchowny – Przyszedł maj 1945 i wydawało się, że najgorsze za nami. Jednak pojawiła się nowa niewola, aresztowania i wyroki śmierci w imieniu władzy ludowej – kontynuował ks. Piersiak.

Następnie ksiądz odniósł się do partyzanckiego życia „Lalka”. Określił też polskiego bohatera „ewangelicznym sługą, który do końca pozostał wierny”.

- Widział co robili sowieci z Polakami. Przez 18 lat miał możliwość skorzystania z amnestii, ale nie zrobił tego. Do 1963 r.  walczył z komunistami – głosił proboszcz Kościoła Garnizonowego w Lublinie.

Ks. mjr Piersiak wyraził też nadzieję, że wartości, którymi obdarzył nas Franczak i jemu podobni, nie zginą i będziemy potrafili z nich skorzystać.

- Obyśmy dar wolności i niepodległości, okupiony krwią, potrafili utrzymać i obronić. Nie zapominajmy o bohaterach! – apelował kapłan.

20150326_110651[1] 20150326_115643[1]

Z honorami wojskowymi 

Po zakończeniu Mszy św. w archikatedrze nastąpiło przeniesienie uroczystości do Piask – obok Lublina. Była to jedna z miejscowości, gdzie działał Franczak. Tam w 2007 roku postawiono pomnik „Lalka”. Na cmentarzu w Piaskach miał miejsce pogrzeb Józefa Franczaka z honorami wojskowymi. Tak jak w Lublinie, w uroczystościach uczestniczyły tłumy. Można było spotkać osoby z różnych miejsc Polski – Kielc, Wrocławia czy Szczecina.

Jako pierwszy głos zabrał Jan Ciechanowski – kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Jakie to barbarzyństwo, że ucięli mu głowę. Bali się go nawet bez karabinu i nieżywego. Lalek jest wzorem i jemu oddajmy hołd. Niech pamięć o nim i innych bohaterach nigdy nie zginie. Bohaterze wolnej Polski, spoczywaj w pokoju – powiedział Ciechanowski.

Następnie krótkie przemówienie wygłosił Marek Franczak – syn Józefa Franczaka „Lalka”. Podziękował on wszystkim, którzy przyczynili się do odnalezienia głowy jego ojca. Wyraził też wdzięczność tym, którzy przyszli oddać hołd Józefowi Franczakowi. W szczególności dziękował młodzieży – Wy jesteście siłą! – mówił syn bohatera. Marek Franczak chciał jeszcze coś powiedzieć, lecz bardzo się wzruszył i oddał mikrofon.

Na końcu głos zabrał Wacław Szacoń ps. „Czarny”, który działał z Józefem Franczakiem w partyzantce. To on jest odpowiedzialny za nadanie Franczakowi pseudonimu „Lalek”. Opowiadał głównie o czasach, gdy razem z Franczakiem stawiali zbrojny opór komunistom

źródło: http://wmeritum.pl/ , http://wmeritum.pl/lubelskie-pogrzeb-lalka-bohaterze-spoczywaj-w-pokoju-fotorelacja/

About TV Włodawa

24 odwiedzających teraz
5 gości, 19 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 32 o godz. 09:40 am UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 08-03-2020 11:47 pm UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-08-2020 02:14 pm UTC