Home / Losy MZC rozstrzygnie przetarg

Losy MZC rozstrzygnie przetarg

Jest szansa, że Międzygminny Związek Celowy w końcu odbije się od dna. Wiele, a właściwie wszystko, zależeć będzie od przetargu na budowę składowiska odpadów. Jeżeli najniższa zaoferowana cena nie przekroczy możliwości finansowych Związku, projekt dojdzie do skutku i to już w połowie przyszłego roku.

 

Sytuacja włodawskiego MZC stała się trudna po wystąpieniach gmin Wola Uhruska i Urszulin, zaś dramatyczna po opuszczeniu struktur związku przez gminy Sosnowica, Włodawa i Wyryki. Szczególnie decyzje tych dwóch ostatnich gmin o mały włos nie przyczyniłyby się do zgonu MZC. Związek bowiem otrzymał dofinasowanie unijne w ramach RPO na modernizację składowiska odpadów komunalnych we Włodawie. Po wystąpieniu gmin Włodawa i Wyryki dramatycznie wzrosła kwota wkładu własnego do tego projektu wniesionego przez pozostałe gminy zrzeszone w MZC. Na chwilę serca członków zarządu napełnił nadzieją przedstawiciel gminy Wisznice, obecny na majowym posiedzeniu. Gmina ta podobno zainteresowana była przystąpieniem do MZC, jednak koniec końców nic z tego nie wyszło.

Trudna sytuacja finansowa Związku i poszczególnych gmin członkowskich spowodowała, że jego zarząd został zmuszony do próby renegocjacji projektu utworzenia nowoczesnego zakładu gospodarowania odpadami we Włodawie z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie. Niestety, pole manewru w tym względzie MZC miał ograniczone. Ostatecznie stanęło na tym, że UM zgodził się jedynie na nieznaczne zmniejszenie liczby osób mających w przyszłości pracować na wysypisku – z 20 do 17. Nie było to jednak wynikiem negocjacji, a zapisu w umowie, który mówił, że w projekcie dopuszcza się zmiany w ilości zatrudnienia o 15% w każdą stronę. Co prawda MZC mógł wystąpić do marszałka z nowym, zmienionym wnioskiem, jednak i z tego pomysłu się wycofano, bo cała procedura zajęłaby zbyt dużo czasu.

W zaistniałej sytuacji niektórych dziwi, a nawet bulwersuje fakt, iż na posiedzeniu absolutoryjnym (21 czerwca) zarządu MZC podjęto uchwałę w sprawie podwyższenia tzw. dietoryczałtu dla przewodniczącego Romualda Dydiuka z dotychczasowych 1200 zł na 1500 zł. – To jest dopiero skandal – mówi jeden z radnych – W tzw. związku śmieciowym same opóźnienia, gminy uciekają z niego jedna po drugiej, a tu przewodniczący dostaje podwyżkę?! – bulwersuje się nasz rozmówca. – Jeżeli nawet jest to publiczna kasa, to wcale nie znaczy, że można z niej czerpać pełnymi garściami.

Nic złego nie widzi w tym sam zainteresowany. – Właśnie ogłosiliśmy przetarg na modernizację i rozbudowę składowiska odpadów komunalnych – mówi Romuald Dudiuk. – Oprócz tego musimy opracować różne uchwały, a jest to zajęcie niezwykle czaso- i pracochłonne, więc praktycznie nie wychodzimy z siedziby. Poważnie zastanawiam się nad wzięciem bezpłatnego urlopu, aby wszystko w związku było dopięte na ostatni guzik, a w tej sytuacji większa dieta jest czynnikiem mnie motywującym do jeszcze większego zaangażowania w projekt – kończy przewodniczący.

10 lipca mija termin składania ofert do przetargu na modernizację i rozbudowę składowiska odpadów komunalnych we Włodawie. Kryterium wyboru będzie najniższa cena. Jeżeli będzie ona w miarę przystępna, jest szansa, że Związek wyjdzie na prostą. Gorzej, gdy najtańsza oferta przewyższy możliwości finansowe MZC, ale o tym dowiemy się dopiero po otwarciu ofert. Otwarcie składowiska planowane jest na czerwiec przyszłego roku. 

Źródło: Nowy Tydzień

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

10 odwiedzających teraz
0 gości, 10 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 02:48 am UTC
Ten miesiąc: 28 o godz. 02-02-2023 08:59 am UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC