Home / Lokatorzy postawili na swoim
starostwo

Lokatorzy postawili na swoim

Brak miejsca na biura nie może być powodem, dla którego wyrzuca się ludzi na bruk. A taki zamiar miało względem dwóch rodzin z budynku ZDP przy Lubelskiej Starostwo Powiatowe we Włodawie. Na szczęście sprawa trafiła do sądu, który stanął w obronie lokatorów.

 

Rejon Dróg Wojewódzkich i Zarząd Dróg Powiatowych we Włodawie mieszczą się pod jednym adresem przy ul. Lubelskiej. W tym samym budynku, od blisko 40 lat, mieszkają także dwie rodziny byłych już pracowników tychże instytucji. Niestety, w ostatnim czasie w bloku tym zaczęło robić się ciasno. Siedziba ZDP przeszła gruntowny remont, wyburzono część ścian, w związku z czym zmalała liczba pomieszczeń. Jednak starostwo znalazło idealne rozwiązanie problemu. Zajmujące I piętro budynku dwie rodziny otrzymały… wypowiedzenia umowy najmu. W ten sposób, niewielkim kosztem upieczono by dwie pieczenie na jednym ogniu – znikliby uciążliwi lokatorzy, a i problem z brakiem powierzchni biurowej sam by się rozwiązał. Niestety, starostwo nie wzięło pod uwagę jednego faktu, a mianowicie tego, że owe dwie rodziny za nic w świecie nie będą chciały się przeprowadzać. – 40 lat już tu mieszkamy, własnymi rękami zrobiliśmy ogródek, posadziliśmy drzewka owocowe, na bieżąco dokonywaliśmy remontów mieszkań, a teraz oni chcą nas tego wszystkiego pozbawić jednym podpisem – oburza się mieszkanka budynku. – To zwykłe chamstwo i bezczelność, tak rujnować starych ludzi! – twierdzi kobieta. Ich czarę goryczy przelewa fakt, że poprzedni starosta Janusz Kloc dał obydwu rodzinom pisemną gwarancję, że nie zostaną eksmitowane, a jeżeli już, to starostwo zapewni im lokale zastępcze o podobnej powierzchni i standardzie. W tym przypadku tak się jednak nie stało.

Nie marnując więc czasu, jedna z rodzin wynajęła adwokata i skierowała sprawę do Sądu Rejonowego we Włodawie zaskarżając wypowiedzenie i tenże sąd przyznał im rację uznając decyzję starostwa za nieważną. – Od początku twierdziliśmy, że Starostwo Powiatowe wadliwie zinterpretowało prawo, w szczególności ustawę o ochronie lokatorów i zasobie mieszkaniowym gminy – twierdzi pełnomocnik najemcy, adwokat Piotr Siczek. – Dodatkowo starostwo złamało własne przyrzeczenie. Jestem z jednej strony zadowolony z wyroku oraz faktu, że sąd jako jedyny organ wziął w obronę lokatorów. Z drugiej strony nie zmienia to faktu, iż problem mieszkaniowy w zasobach starostwa jest moim zdaniem o wiele poważniejszy. Odnoszę wrażenie, że lokatorzy mieszkań należących do powiatu w innych budynkach traktowani są jak zło konieczne. Płacą drakońskie czynsze, zupełnie nieodpowiadające standardowi mieszkań – uważa Siczek. – Na siłę prywatyzuje się zasoby starostwa, w tym nawet działki stanowiące place zabaw, chodniki, świetlice itp. To polityka nieprzyjazna ludziom i nierozwiązująca ich podstawowych problemów. Zamierzam w tej sprawie podjąć interwencję, a lokatorzy mogą liczyć na moją nieodpłatną pomoc – stwierdził na koniec Siczek.

Z taką decyzją sądu wydaje się być pogodzony Wiesław Holaczuk, starosta włodawski. – Czekamy na uzasadnienie decyzji sądu, ale myślę, że nie będziemy się od niej odwoływać, tylko szukać innego rozwiązania – mówi starosta.

Wyrok Sądu Rejonowego we Włodawie z dnia 8 maja 2012 jest jednoznaczny – wypowiedzenie najmu lokalu dwóm rodzinom przez włodawskie starostwo jest nieważny. Obydwu stronom przysługuje odwołanie od tej decyzji.

źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

9 odwiedzających teraz
2 gości, 7 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 12:59 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC