Home / Likwidacja Straży Miejskiej?
wlodawa_straz_miejska

Likwidacja Straży Miejskiej?

W dobie szukania oszczędności gdzie tylko się da, niektórzy włodawscy radni wymyślili, by zlikwidować lub przemodelować straż miejską. A wszystko przez przepisy przekreślające możliwość łatania budżetu dzięki fotoradarom. 

W ubiegłym roku zmieniły się przepisy ustawy o ruchu drogowym. Nałożyła ona na straż miejską obowiązek uzgadniania miejsca pomiaru prędkości z komendą powiatową policji. To wpłynęło we Włodawie na ponadziesięciokrotnie mniejsze wpływy do budżetu miasta z mandatów drogowych w u. br. w porównaniu do 2010 r. Zdaniem krytyków, fotoradary stały niekoniecznie w miejscach niebezpiecznych i bardziej liczyła się opłacalność ich usytuowania niż zagrożenie.

Po zmianie przepisów, urządzenia mogą być ustawiane wraz ze znakami drogowymi informującymi o kontroli. Wprowadzenie takich ograniczeń spowodowało, że niektóre samorządy już podjęły decyzję o likwidacji straży i przekazaniu ich kompetencji policji. Inne poważnie rozważają taki krok, w tym Włodawa. – Fotoradary pomagały utrzymać straż miejską. Odkąd wpływy są symboliczne, sens istnienia tej formacji jest mocno wątpliwy; przynajmniej w tak licznej obsadzie – komentuje jeden z włodawskich samorządowców.

Włodawska SM liczy 9 pracowników. Utrzymywanie ich w dobie potężnej „dziury budżetowej” wywołanej milionowymi wydatkami na unijne inwestycje może przerastać możliwości miasta. Dlatego też coraz głośniej mówi się o przekazaniu policji kompetencji strażników.

Straże zlikwidowano już w wielu miejscowościach w kraju. Zdaniem specjalistów, to dopiero początek tej tendencji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje wprowadzić kolejne zmiany prawa, które mogą zniechęcić samorządy do straży miejskich i gminnych. Przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia przez nie ewidencji. Zgodnie z nim straż miejska wykaże, za jakie wykroczenia nakładała grzywny. W ewidencji trzeba będzie zaznaczyć, ilu kierowców ukarano za przekroczenie prędkości zarejestrowane fotoradarem, a ile mandatów nałożono za pozostałe naruszenia prawa drogowego. Straż musi wykazać także, jak często stosowała środki oddziaływania wychowawczego, czyli np. upomnienia. Ministerstwo samo przyznaje, że do zmiany rozporządzenia skłoniła je zeszłoroczna kontrola Najwyższej Izby Kontroli.

- Okazało się, że niektóre samorządy traktują kontrole ruchu drogowego jako narzędzie łatwego zwiększenia dochodów. Niektóre gminy w swoich planach budżetowych z góry zakładały wielomilionowe wpływy z mandatów. Nowelizacja rozporządzenia umożliwi poznanie stopnia angażowania się poszczególnych straży w kontrolę fotoradarową – tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy ministerstwa.

Zdaniem niektórych włodawian trudno oprzeć się wrażeniu, że naczelnym zadaniem SM jest nękanie obywateli. Na przykład ostatnio na jednym z popularnych portali internetowych rozgorzała gorąca dyskusja dotycząca karania za wyjazd z osławionego parkingu przy sklepie Pepko. Niektórzy internauci nie zostawiają na SM suchej nitki. „Być może SM jest dumna z obowiązków, jakie obecnie wypełnia, ale jest to kolejny strzał w kolano, ponieważ coraz więcej mieszkańców Włodawy zastanawia się nad sensem istnienia tej formacji. Zainteresujmy swoich radnych, aby podjęli kroki i SM przestała być tylko utrzymankiem budżetu” – to pierwszy komentarz w tej dyskusji.

 

źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

20 odwiedzających teraz
0 gości, 20 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 29 o godz. 01:24 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC