Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Kultura / Sztuka / Ku pokrzepieniu serc Włodawian
411x0_narodowe-czytanie-9-casting_1

Ku pokrzepieniu serc Włodawian

Podczas tegorocznej akcji „Narodowe Czytanie” jej uczestnicy będą czytać w sobotę 6 września dzieła pierwszego polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza. Burmistrz Włodawy i Miejska Biblioteka Publiczna podkreślają, że to wydarzenie dla Miasta Trzech Kultur szczególne.

Według miejscowej legendy to na dziedzińcu włodawskiego Czworoboku miał miejsce pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim. Chociaż fakt ten nie ma potwierdzenia historiograficznego, to Włodawa pojawiła się na kartach „Trylogii”. W 21 rozdziale drugiego tomu powieści „Ogniem i mieczem” Rzędzian spotyka we włodawskim zajeździe Bohuna, leczącego rany po pojedynku z Michałem Wołodyjowskim. Także we Włodawie Bohun ujawnia Rzędzianowi miejsce ukrycia kniaziówny Heleny Kurcewiczówny u Horpyny. W związku z przypadającą w tym roku 480 rocznicą nadania praw miejskich Włodawie i w nawiązaniu do herbu miasta, który przedstawia rycerza, to właśnie cnotom rycerskim sienkiewiczowskich bohaterów literackich będzie poświęcona włodawska edycja Narodowego Czytania 2014.

Przy 18-wiecznym Czworoboku, gdzie do dzisiaj nad zachodnią bramą, prowadzącą na dziedziniec wewnętrzny, widnieje emblemat przedstawiający wojownika na koniu – Bohuna, będą czytane fragmenty „Ogniem i mieczem”. Klimat epoki „Małego Rycerza” Michała Wołodyjowskiego będą podkreślać pokazy i inscenizacje historyczne Bractwa Rycerskiego Ziemi Lubelskiej. Ponadto biblioteka organizuje plenerową księgarnię „U Rzędziana”, w której będzie można kupić dzieła Sienkiewicza i sygnować je okolicznościową pieczęcią. Dla młodszej publiczności, której duchowo bliższa jest rycerskość Stasia Tarkowskiego, organizatorzy przygotowują fragmenty „W pustyni i w puszczy”. Czytaniu będą towarzyszyć konkursy literackie, gry i zabawy profilaktyczne oraz przedstawienie w wykonaniu czytelników Oddziału dla Dzieci. Włodawska edycja Narodowego Czytania pod hasłem „Ku pokrzepieniu serc Włodawian – o młodym i małym rycerzu czytanie” ma być nie tylko okazją, by jeszcze raz przeżyć zapierające dech w piersiach przygody sienkiewiczowskich bohaterów, ale także odczytać te teksty na nowo i zastanowić się co dziś mówią one o Polsce i Polakach.

Koordynatorem wszystkich działań jest MBP, patronuje im burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień, a w ich organizację włączają się przedstawiciele instytucji i firm, w tym współcześni „Rycerze Miasta” czyli służby mundurowe. Narodowe Czytanie 2014 to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, której głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W pierwszej edycji, w 2012 roku, uczestnicy czytali „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, rok temu – dzieła Aleksandra Fredry. Teraz prezydent RP zaprasza do lektury dzieł Henryka Sienkiewicza, w szczególności Trylogii, łączącej patriotyzm z przygodą i humorem. Narodowe Czytanie „Włodawa, tajemnica i piękno pogranicza, dobre na weekend” jest jednym z elementów promocji województwa lubelskiego, która jest planowana między 6 a 25 września.

źródło: IAS

About TV Włodawa

16 odwiedzających teraz
2 gości, 14 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 16 o godz. 12:00 am UTC
Ten miesiąc: 38 o godz. 01-14-2022 05:15 pm UTC
Ten rok: 38 o godz. 01-14-2022 05:15 pm UTC