Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Krzysztof Buczyński – pierwszoklasista z „Modrzaka” – wyróżniony w światowym konkursie astronomicznym
k_buczynski

Krzysztof Buczyński – pierwszoklasista z „Modrzaka” – wyróżniony w światowym konkursie astronomicznym

15 kwietnia 2016 roku rozstrzygnięto doroczny  Światowy Konkurs Astronomiczny „Cassini Scientist for a Day” organizowany przez JPL NASA/ESA, a w Polsce koordynowany przez Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz ESERO Polska w Warszawie. Obecna edycja poświęcona była propagowaniu wiedzy o misji Cassini oraz jej celach. Zaproszenie skierowane było do uczniów wszystkich typów szkół na całym świecie, także w Polsce, a jego celem było napisanie krótkiego eseju zawierającego nie więcej niż 500 słów na temat jednego z trzech głównych obiektów, które sfotografowała sonda Cassini.

W tym roku uczestnicy mieli do wyboru 3 tematy: „Trzy księżyce Saturna (Tetyda, Enceladus, Mimas) i pierścienie Saturna”, „Jowisz” oraz „Rea i Tetyda”. Charakter konkursu jest unikatowy, gdyż prócz podstawowego zadania jakim jest szerzenie zainteresowania otaczającym nas światem, w szczególności badaniami ciał Układu Słonecznego prowadzonymi z pokładów sond kosmicznych, stanowi wyjątkową zachętę do szlifowania umiejętności interpretacji i wyciągania oraz formułowania własnych wniosków (ze zdjęć, przeczytanych materiałów i in.) a także sztuki logicznego i interesującego opisywania własnych przemyśleń w trudnej formie literackiej jakim jest esej.

Wśród trójki laureatów etapu krajowego konkursu (w swojej grupie wiekowej) znalazł się – zdobywając  wyróżnienie – Krzysztof Buczyński, uczeń klasy pierwszej o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym w II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie. Warto podkreślić, że w tym roku szkolnym uczeń był także współautorem innego projektu, przygotowanego wspólnie ze swoim szkolnym kolegą Tomaszem Dyśko, na Europejski Konkurs Astronomiczny Odysseus II. Obaj uczniowie są niezwykle aktywnymi członkami szkolnego Koła Astronomicznego PULSAR, które od dwudziestu lat działa w ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie. 

źródło: MT

  

About TV Włodawa

24 odwiedzających teraz
0 gości, 24 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 35 o godz. 02:10 am UTC
Ten miesiąc: 94 o godz. 09-18-2019 09:29 am UTC
Ten rok: 398 o godz. 02-24-2019 11:41 am UTC