Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Kultura / Sztuka / Koniec z podtopieniami
melioracje-w-kulczynie1-696x462

Koniec z podtopieniami

Wielkie ożywienie nastąpiło w miejscowościach Kulczyn i Kulczyn Kolonia, a to za sprawą rozpoczęcia prac melioracyjnych w ramach zagospodarowania poscaleniowego. Cieszą się rolnicy, bo drożne rowy oznaczają dla nich koniec kłopotów z wiosennymi podtopieniami.

W 2016 roku powiat włodawski złożył wniosek o przeprowadzenie prac na powierzchni 2301 ha. Po pozytywnej weryfikacji geodeci z Wojewódzkiego Biura Geodezji w Lublinie przystąpili do pracy. – Tempo robót przebiega bardzo sprawnie, a to za sprawą bardzo przychylnego nastawienia mieszkańców i dużego wsparcia władz gminy. Mogę śmiało powiedzieć, że scalenie w Kulczynie przebiega bez zakłóceń, stąd też już rok temu podjęliśmy z wójtem Markiem Kopieniakiem decyzję, że przyśpieszymy prace melioracyjne, które zgodnie z projektem planowane były dopiero na przyszły rok.

Jesteśmy jedynym obiektem w województwie, w którym rozpoczęto już prace zagospodarowania poscaleniowego. W odróżnieniu od budowy dróg nie musimy bowiem czekać na wydanie decyzji zatwierdzającej scalenie gruntów na tym obiekcie – mówi wicestarosta Adam Panasiuk, koordynator prac scaleniowych w powiecie.

Do połowy grudnia zaplanowano oczyszczenie 31 kilometrów rowów i wymianę 48 przepustów. Zaskakujący był też wynik przetargu, gdyż najbardziej korzystna oferta była niższa o prawie 250 tys. zł od kosztów założonych w projekcie.

Z postępów prac najbardziej zadowoleni są miejscowy rolnicy, także wójt M. Kopieniak nie ukrywa radości – Bardzo nas cieszy rozpoczęcie prac, bo to oznacza, że wiosną przyszłego roku zniknie problem podtopienia użytków zielonych, z czym zmagali się dotychczas miejscowi rolnicy. Wiele przepustów było niedrożnych co wraz z zamuleniem oraz zakrzaczeniem rowów powodowało brak drożności – wyjaśnia włodarz Hańska.

źródło: Nowy Tydzień  (pk)

About TV Włodawa

21 odwiedzających teraz
2 gości, 19 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 56 o godz. 10:42 am UTC
Ten miesiąc: 56 o godz. 07-06-2020 10:42 am UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-08-2020 02:14 pm UTC