Bogusława Górska z Włodawy znalazła się w elitarnym gronie najlepszych koordynatorów i liderów ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W ten sposób, za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną w roku szkolnym 2010-2011, Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom nagrodziła tylko osiem osób.
Na uroczystej gali z okazji 10-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” Bogusława Górska odebrała drugą już superstatuetkę z rąk Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas. Bogusława Górska była w tym gronie jedyną reprezentantką województwa lubelskiego. Przedstawiciele fundacji podkreślają też, że jest rodzynkiem wśród koordynatorów i liderów akcji w kraju, który inicjuje różne przedsięwzięcia promujące czytanie dzieciom, jako indywidualna osoba, a nie reprezentantka konkretnej instytucji czy placówki. Sama organizuje i prowadzi wiele przedsięwzięć związanych z czytaniem, pozyskuje sponsorów i odbiorców programu. W sumie w tym roku, spośród około 200 zgłoszeń z całego kraju, Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, przyznała 8 superstatuetek, 5 statuetek, 10 medali, 20 wyróżnień specjalnych i 31 wyróżnień. Bogusława Górska zajmuje się promocją czytania dzieciom niemalże od początku akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Za swoją działalność była już wielokrotnie nagradzana przez fundację: w 2005 roku – wyróżnienie specjalne, w 2006 r. – medal, w 2007 r. – statuetka, w 2008 r. – medal, w 2009 r. – superstatuetka, w 2010 r. – wyróżnienie oraz za rok 2010/2011 – superstatuetka.
To właśnie Bogusława Górska jest inicjatorką i jest głównym organizatorem odbywających się we Włodawie cyklicznie m.in. „Nocy z Andersenem” i „Tygodnia czytania”. Od kilku lat laureatka superstatuetki rozszerza swoją działalność na biblioteki, szkoły i inne placówki poza miastem.
- Chociaż w kilku miejscowościach powiatu włodawskiego tego rodzaju przedsięwzięcia organizujemy razem z bibliotekarzami, nauczycielami i rodzicami od niedawna, to nasza wspólna praca już zaczyna przynosić efekty – cieszy się Bogusława Górska – Na liście koordynatorów i liderów akcji, którym przyznano wyróżnienia znalazła się Agnieszka Wróbel z Biblioteki Publicznej gminy Hańsk. To pierwsze takie wyróżnienie dla przedstawicielki placówki z powiatu włodawskiego i jedno z zaledwie pięciu dla przedstawicieli Lubelszczyzny.
Bogusława Górska zdradza, że ma w planach kolejne akcje, propagujące czytanie. Zamierza m.in. zbierać książki, które potem trafią tam, gdzie rodzice, często z dziećmi, muszą czekać w kolejkach.
- Chodzi m.in. o zakłady fryzjerskie czy przychodnie, by podczas oczekiwania rodzice mogli zajmować dzieci właśnie czytaniem – wyjaśnia autorka pomysłu. Górska planuje także wprowadzić kolejny program fundacji ABCXXI – „Mądre wychowanie”, którego inauguracja rozpoczęła się 27 marca na konferencji w Bibliotece Narodowej. Proponuje także nowożeńcom, aby wprowadzali przyjmowanie od gości zamiast kwiatów weselnych książeczek dla dzieci, które młodzi przekazywaliby do wybranych bibliotek. Posiada na tę okoliczność specjalną pieczątkę do książek z wpisem pamiątkowym nowożeńców, które na wiele lat upamiętniałyby hojnych ofiarodawców książek. Wiele bibliotek i instytucji pozyskałoby w ten sposób nowości literatury dziecięcej.
W czasach tak dużej ekspansji techniki młodzi ludzie więcej czasu spędzają przed telewizorem czy komputerem aniżeli przed książką. W wielu rodzinach głównym obiektem zainteresowania i kontaktu stają się media, a nie członkowie rodziny. Fundacja promuje głośne czytanie w rodzinach jako sposób na zacieśnienie więzi rodzicielskim między dzieckiem a rodzicami. Uczy, że każdy taki kontakt połączony z czytaniem jest aktem miłości rodzicielskiej, który buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa i przywiązania tak potrzebnego dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka. Fundacja proponuje codzienne czytanie dziecku co najmniej 20 minut dziennie. Zachęca także do czytania ojców, których kontakt z dziećmi jest tak samo ważny jak z matką.
źródło : Nowy tydzień