Home / Koalicja nie chce przejścia
slupek

Koalicja nie chce przejścia

(27 stycznia) Sławomir Zawiślak, poseł PiS, zgłosił poprawkę do projektu ustawy budżetowej na 2012 rok, postulując przeznaczenie 5 mln zł na budowę polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Zbereżu. Rządząca koalicja PO-PSL stanęła przysłowiowym okoniem. Tłumacząc się brakiem pieniędzy w budżecie, poprawkę odrzuciła, tym samym grzebiąc szansę na przejście.

Za wygospodarowaniem pieniędzy na przejście w Zbereżu było 176 posłów, a przeciwko – 258 (nikt nie wstrzymał się od głosowania). Z „naszych” posłów za poprawką byli: Adam Abramowicz, Beata Mazurek, Sławomir Zawiślak (wszyscy PiS), Piotr Szeliga (Solidarna Polska) i Zbigniew Matuszak (SLD). Przeciwko wszyscy z koalicji PO-PSL: Mariusz Grad, Grzegorz Raniewicz, Stanisław Żmijan (wszyscy PO) oraz Franciszek Stefaniuk i Genowefa Tokarska (oboje z PSL) plus Marek Pozański z Ruchu Palikota. Jerzy Rębek (SP) nie wziął udziału w głosowaniu.

„Poprawka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszego kraju zainteresowanych rozwijaniem kontaktów gospodarczych, w tym m.in. mieszkańców byłego województwa chełmskiego. Jej realizacja umożliwiłaby zintensyfikowanie rozwoju turystycznego i społeczno-gospodarczego regionów przygranicznych Polski i Ukrainy” – czytamy w uzasadnieniu do tej autopoprawki budżetowej. Poseł S. Zawiślak zapowiedział, że będzie popierał każdą poprawkę, ważną dla rozwoju naszego regionu, zgłoszoną przez posłów z innych ugrupowań politycznych.

Wiesław Holaczuk, starosta włodawski, komentując odrzucenia autopoprawki, nie krył rozczarowania: – Byłem jednym z inicjatorów i pomysłodawców tej autopoprawki – mówi. – Sądziłem, że być może uda się zdobyć pieniądze na rozpoczęcie prac zmierzających do otwarcia powiatu włodawskiego na wschodnią stronę. Jesteśmy pozbawieni kontaktów z naszymi wschodnimi partnerami, zwłaszcza z tymi na Ukrainie. To nam, samorządowcom, ale zwłaszcza mieszkańcom powiatu, utrudnia codzienne życie i kontakty. Od wielu lat staramy się o otwarcie w naszym powiece choć jednego przejścia granicznego. I nic. Nasze zabiegi nic nie dają. Nie ma woli politycznej w Warszawie, a ludzie tu cierpią. Jednak będziemy dalej o to zabiegać, stąd m.in. organizowane Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa w Zbereżu, które w tym roku planujemy od 9 do 12 sierpnia.

 

źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

13 odwiedzających teraz
0 gości, 13 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 03:37 am UTC
Ten miesiąc: 44 o godz. 11-11-2023 01:08 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC