Home / Kapitalizm nad rurą
starostwo

Kapitalizm nad rurą

Włodawskie starostwo sprzedało działkę budowlaną wraz z podziemnym węzłem sanitarnym. Teraz nowa właścicielka nieruchomości grozi sąsiadom odcięciem kanalizacji, jeżeli ci do końca czerwca nie zapłacą za przesył ścieków. – Mamy kapitalizm i z naszą własnością możemy robić, co nam się podoba – uważa pełnomocnik właścicielki nieruchomości.

 

Działkę przy ulicy Sokołowskiego we Włodawie starostwo sprzedało w drodze tzw. publicznych rokowań. Kupnem nieruchomości zainteresowana była tylko jedna osoba i właśnie ona stała się jej nowym właścicielem. Przez działkę przebiega instalacja kanalizacyjna, która odprowadza ścieki z pobliskiego budynku, w którym mieszkają cztery rodziny, w tym właścicielka nieruchomości. – Kilka dni temu dostaliśmy pismo, w którym pełnomocnik tej pani, którym notabene jest jej mąż, informuje nas, że od 1 lipca kanalizacja zostanie odcięta – mówi zdenerwowana mieszkanka budynku. – Wzywa też, abyśmy do tego czasu zapewnili sobie inny odpływ ścieków i żąda uregulowania opłaty za korzystanie z kanalizacji. To skandal.

Podobnego zdania są pozostali mieszkańcy niewielkiego bloku. Uważają, że nowy właściciel nie ma prawa egzekwować od nich jakichkolwiek opłat. – Pomimo że nasz budynek może być w kilka godzin podłączony do znajdującej się parę metrów dalej studzienki należącej do powiatu, ci państwo odmawiają zgody na takie rozwiązanie – mówią pozostali sąsiedzi. – Skoro nie chcą się na to zgodzić, to oczywiste jest, że chcą na nas zarobić. Ale za przesył ścieków nie dostaną od nas ani złotówki – zapowiadają pani Ewa i pani Anna, mieszkanki bloku.

Inaczej sprawę przedstawia mąż i pełnomocnik właścicielki działki z węzłem sanitarnym. – Ta kanalizacja jest uszkodzona, cały czas się zapycha a nieczystości wylewają się do budynku – twierdzi. – Dlatego wymaga natychmiastowego remontu. I tu pojawia się problem, bo z sieci korzystają też nasi sąsiedzi, a skoro tak, to nie widzę powodu, dla którego nie mieliby się do remontu dołożyć. Jeżeli tego nie zrobią, będziemy zmuszeni zamknąć kanalizację, a wtedy wszyscy będziemy korzystać z toi toia – mówi mężczyzna. – Niestety, do tej pory jeszcze nikt nie wystąpił do nas z jakąkolwiek propozycją ugody, tylko wszyscy biegną na skargę do starostwa, a to moja żona jest właścicielką działki i tylko ona może decydować, co z nią zrobić. – Mamy kapitalizm! Czasy, gdy wszystko było wspólne, minęły już dawno i nie widzę powodów, dla których moja żona miałaby sponsorować remont instalacji, z której korzystają wszyscy mieszkańcy – konstatuje.

Na pozór sytuacja wydaje się łatwa do rozwiązania przy odrobinie dobrej woli z obu stron, jednak o to może być niezwykle trudno, bo nowi właściciele działki są mniej lub bardziej skonfliktowani z sąsiadami. – Chcą na nas zarobić i uprzykrzyć nam życie – uważają mieszkańcy, a o powstanie całego problemu współobwiniają starostwo, a nawet zapowiadają, że zawiadomią odpowiednie służby, bo mają podejrzenia, że podczas sprzedaży działki mogło dojść do nieprawidłowości. – Uważam, że urzędnicy powinni skrupulatnie sprawdzić, co i komu sprzedają i myśleć, jakie to może mieć skutki dla innych – podnosi jeden z sąsiadów. – Oprócz nas na tej transakcji ucierpieli również mieszkańcy pobliskiego „hoteliku pielęgniarek”, a właściwie ich dzieci, których nowi właściciele działki pozbawili placu zabaw, który jeszcze do niedawna tu się znajdował.

Wiesław Holaczuk, starosta włodawski zapoznał się już z sytuacją i zapowiada, że powiat pomoże mieszkańcom Sokołowskiego, mimo, że co podkreśla starosta nie jest stroną w tej sprawie. – Chcieliśmy tę instalację przekazać MPGK-owi, ale przedsiębiorstwo nie było zainteresowane naszą ofertą – mówi Holaczuk. – Cała transakcja odbyła się zgodnie z prawem, więc tak naprawdę my nie mamy kompetencji, aby ten problem rozwiązać. Chcemy jednak pomóc i dlatego zaproponujemy tym ludziom podłączenie do innej studzienki znajdującej się nieopodal tej posesji – zapowiada starosta. – Niestety, za to przyłącze będą musieli zapłacić sami.       

PS Do sprawy będziemy wracać

źródło: Nowy Tydzień

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

4 odwiedzających teraz
0 gości, 4 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 14 o godz. 12:13 am UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC