Home / Kultura / Sztuka / Kameralna Majówka na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim
kameralna

Kameralna Majówka na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim

kameralnaMajówka na Pojezierzu to oferta wyjątkowych spotkań z historią, tradycją i przyrodą Polesia. Już dziś zarezerwuj miejsca i poczuj niezwykłą atmosferę oraz czar Kameralnego Pojezierza. Zapraszamy już od 27 kwietnia do 5 maja.

27 KWIETNIA – dzień otwarty: GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE „MARYNKA”
„Marynka” to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek. Na 2,5 ha terenie znajduje się domki campingowe, plac zabaw dla dzieci, boiska sportowe do siatkówki, piłki nożnej oraz korty tenisowe, wypożyczalnia rowerów, a także staw. Gospodarstwo słynie w okolicy ze smacznych domowych posiłków, a przede wszystkim z pysznych pierogów o wielu smakach.
Godziny zwiedzania: 12.00 – 18.00
W programie: turystom odwiedzającym gospodarstwo zostanie udostępniona infrastruktura obiektów sportowych, plac zabaw oraz drewno na ognisko. Osoby zamierzające korzystać z kortów tenisowych powinny posiadać odpowiednie obuwie (gładka podeszwa).
Cena: wstęp wolny.

Gospodarstwo Agroturystyczne „Marynka”, Wólka Cycowska 1, 21-070 Cyców
tel. 509 348 295, marynka71@op.pl, http://www.marynka.pl

28 KWIETNIA, 1 MAJA – dzień otwarty: MUZEUM REGIONALNE W ŁĘCZNEJ
Łęczna to brama na Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie. Miasto z trzema rynkami, słynące niegdyś z wielkich międzynarodowych jarmarków, na które przybywali kupcy ze wszystkich stron świata. Z wielokulturowym dziedzictwem Łęcznej i regionu spotkacie się w łęczyńskiej synagodze, uznawanej za jedną z piękniejszych w naszym kraju. Znajdujące się tu obecnie muzeum posiada jeden z największych na Lubelszczyźnie zbiorów pamiątek kultury żydowskiej oraz ekspozycje dotyczące dziejów miasta. Wizyta w muzeum to wspaniała lekcja historii „kresów wschodnich”.
Godziny zwiedzania: muzeum czynne w godz. 9.00 – 16.00, program specjalny godz. 13.00 – 15.00
W programie: Łęczna jako miasto wielkich jarmarków – zwiedzanie wystaw muzealnych wraz z przewodnikiem, spacer po Łęcznej z przewodnikiem: zabytkowy układ Starego Miasta, kościół p.w. św. Marii Magdaleny.
Cena: bilety normalny – 5,50 zł/ osoba, ulgowy – 4,50 zł/ osoba.

Rezerwacja miejsc:
Muzeum Regionalne w Łęcznej, ul. Bożnicza 17, 21-010 Łęczna
tel. 81 752 08 69, synagoga@zamek-lublin.pl

1 MAJA – dzień otwarty: SŁOWIAŃSKI GRÓD
Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej to ośrodek spotkań z „żywą historią” okresu średniowiecza. Jest to jedyna na Lubelszczyźnie rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodziska, z obiektami obronnymi, kultowymi i podgrodziem. Wkraczając na teren obiektu przenosimy się w odległe czasy naszych przodków. Dzielni wojowie, piękne białogłowy, ciekawe pokazy oraz gry i zabawy historyczne to atrakcje, którym nie oprze się żadne dziecko.
Godziny zwiedzania: 12.00 – 21.00
W programie: zwiedzanie z przewodnikiem obiektów obronnych i kultowych, pokazy walki i uzbrojenia, wykonywania dawnych rzemiosł, tańce i taniec z ogniem, inscenizacje z życia Słowian, degustacja kuchni wczesnośredniowiecznej.
Główne punkty programu: 14.00 – widowisko plenerowe (obrzędy związane z zaślubinami i powitaniem wiosny, bitwa o gród), 20. 20 – widowisko plenerowe z pokazem tańca z ogniem poświęcone Swarogowi i Jarowitowi.
Cena: wstęp wolny.

Słowiański Gród, Wólka Bielecka 7, 21-020 Milejów
tel. 693191808, info@horodyszcze.lbn.pl, http://www.horodyszcze.lbn.pl

2-3 MAJA- dzień otwarty: POLESKI PARK NARODOWY
Poleski Park Narodowy to prawdziwy skarb Pojezierza, obszar chroniony w skali światowej. Pomimo niewielkich rozmiarów zdumiewa swym bogactwem przyrodniczym. Na Polesiu znajdują się największe po biebrzańskich bagna i torfowiska. Wraz z płytkimi, dzikimi jeziorami i karłowatymi lasami tworzą one krajobraz przypominający tundrę i lasotundrę. Obszar ten stanowi raj dla ptactwa wodnego, żółwi błotnych, bobrów i łosi. Małych i dużych odkrywców tajemnic natury z pewnością zaciekawi spacer po ścieżkach przyrodniczych, gdzie można spotkać mięsożerne rosiczki, jadowitego ssaka rzęsorka rzeczka, a także najmniejszą roślinę kwiatową na świecie – wolfię bezkorzeniową.
W programie: zwiedzanie z przewodnikiem wybranych obiektów na terenie Poleskiego Parku Narodowego (przewodnik gratis). Oferta dotyczy turystów indywidualnych.
Cena: Muzeum PPN/ ścieżka przyrodnicza: bilet normalny – 6,00 zł, ulgowy – 3,00 zł.

Rezerwacja miejsc:
Poleski Park Narodowy, ul. Lubelska 3 a, 22-234 Urszulin
tel. 82/ 571 30 71 w. 48, poleskipn@poleskipn.pl, http://www.poleskipn.pl

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu.
W Muzeum PPN można zapoznać się z geografią, historią, etnografią i przyrodą Polesia. Obok znajduje się przeznaczona dla najmłodszych gości parku ścieżka „Żółwik”, na której w niewielkim oczku wodnym mieszkają żółwie błotne. Zapraszamy też na przyrodniczy interaktywny plac zabaw: układanie leśnych łamigłówek, granie na leśnych cymbałach, skakanie w dal razem z myszą, żabą, pasikonikiem, zającem i lisem, kręcenie kołem wodnym i odgadywanie zagadek.
Godziny zwiedzania: Grupa I: początek zwiedzania godz. 10.00, Grupa II: początek zwiedzania godz. 12.00. Czas zwiedzania: 1 h.
Zbiórka: przy Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu (5 km od Urszulina)

Ścieżka dydaktyczna „Spławy” – długość trasy około 9 km
Na trasie: naturalne łąki kośne, spacer po kładce przez las bagienny, wejście na torfowisko przejściowe, podziwianie panoramy jez. Łukie z pomostu.
Godziny zwiedzania: Grupa I: początek zwiedzania godz. 11.00, Grupa II: początek zwiedzania godz. 13.00. Czas zwiedzania 3 h.
Zbiórka: przy Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu (5 km od Urszulina)

Ścieżka dydaktyczna „Dąb Dominik” – długość trasy około 2,5 km
Na trasie: spacer przez grąd grabowo-dębowy, pomnikowy dąb „Dominik”, oglądanie efektów pracy leśników, zapoznanie z budową lasu bagiennego, wejście na torfowisko przejściowe– spacer po kładce, podziwianie panoramy jez. Moszne z pomostu widokowego, oglądanie zarośli łozowych.
Godziny zwiedzania: Grupa I: początek zwiedzania godz. 10.00, Grupa II: początek zwiedzania godz. 12.00. Czas zwiedzania: 2 h.
Zbiórka: parking w miejscowości Łomnica na początku ścieżki „Dąb Dominik”

3 MAJA – dzień otwarty: SKANSEN W HOLI
Niewielki Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi to miejsce urzekające ciszą i spokojem, gdzie czas się zatrzymał. Goście obejrzeć mogą drewniane zabudowania mieszkalne oraz gospodarskie charakterystyczne dla regionu Polesia na początku XX wieku. Obok skansenu znajduje się zabytkowa drewniana cerkiew z 1702 roku oraz cmentarz prawosławny, założony na przełomie XVIII i XIX wieku.
Godziny zwiedzania: muzeum czynne w godz. 10.00 – 18.00, zwiedzanie zorganizowane o godz. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00
W programie: zwiedzanie skansenu z przewodnikiem – chałupa, stodoła, wiatrak, kuźnia.
Cena: 3- 6 zł/ osoba

Muzeum Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi
Hola 1, 22-244 Stary Brus, tel. 82/ 560 76 35

4 MAJA – WŁODAWA
Położona nad Bugiem Włodawa to miasto trzech kultur. Do dziś zachowały się tutaj świątynie, przypominające o dawnej wielokulturowości miasta: kościół, cerkiew i synagoga. W synagodze z XVIII w. dziś mieści się Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego, posiadające bogate zbiory eksponatów prezentujących złożoną historię tych terenów, którą współtworzyli Polacy, Żydzi i ludność ruska. Zobaczymy tu kolekcję judaików, zajrzymy do pokoju żydowskiego nauczyciela zwanego małamedem, obejrzymy eksponaty dotyczące historii i kultury ludowej Włodawy oraz regionu.
Godziny zwiedzania: zbiórka o godz. 10.00 przy Punkcie Informacji Turystycznej, czas zwiedzania: ok. 2,5 godz.
W programie: spacer z przewodnikiem po Włodawie: kościół p.w. św. Ludwika, klasztor, cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zespół synagogalny: Wielka Synagoga, Mała Synagoga, Dom Pokahalny. Cena: bilet wstępu do muzeum – normalny 10 zł/ osoba, ulgowy 5 zł/ osoba

Rezerwacja miejsc:
Punkt Informacji Turystycznej we Włodawie
ul. Rynek 4, 22-200 Włodawa, tel. 82/ 572 20 69

5 MAJA – VI HISTORYCZNA MAJÓWKA W ZAWIEPRZYCACH
Zamkowe wzgórze w Zawieprzycach to miejsce zachwycające swym pięknym położeniem i tajemniczością. Co roku wypełnia się gwarem rycerzy, hukiem armat, szczękiem oręża. Podczas Historycznej Majówki odbywają się widowiska plenerowe, pokazy rzemiosła i walk, którym towarzyszą kameralne koncerty muzyczne i pokazy tańca z ogniem. W tym roku majówka odbywa się pod hasłem „Wokół victorii wiedeńskiej” w ramach projektu: „Szlak Jana III Sobieskiego parasolowym produktem rozwoju Polski Wschodniej”.
Cena: wstęp wolny

Zespół pałacowo – parkowy w Zawieprzycach, 21-077 Spiczyn
http://www.szlaksobieskiego.net

10.00 – Rozpoczęcie
10.15 – Uroczysta Msza św. w Kaplicy na wzgórzu
11.30 – Prezentacja drużyn rycerskich
12.30 – Inscenizacja bitwy pod Cieszanowem 1672 r.
13.30 – Pokaz XVII-wiecznych tańców szlacheckich
14.00 – Inscenizacja „Wokół Victorii Wiedeńskiej”
15.00 – Musztra
15.20 – Pokazy konne
15.50 – Pokazy sokolnicze
16.20 – Ogłoszenie wyników konkursu wiedzy historycznej
16.30 – Napad na orszak Królowej Marysieńki
17.00 – Bitwa na Błoniach Zawieprzyckich
19.30 – Koncert Eweliny Lisowskiej
21.00 – Fire show

DODATKOWE ATRAKCJE:

MAJÓWKA W KAJAKU
Nadwieprzański Park Krajobrazowy w okolicach Łęcznej uznawany jest za jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Lubelszczyzny. Rzeka Wieprz płynie tu wśród stromych zboczy, na tle malowniczych łąk i pól. Miłośników aktywnego wypoczynku zapraszamy na spływy kajakowe.
Cena: 25 zł/ osoba (cena obowiązuje przy min. 20 uczestnikach)
Rezerwacja miejsc:
Sternik – Spływy kajakowe, Bystrzejowice Pierwsze 7, 21-050 Piaski
tel. 512 085 136, http://www.kajakisternik.pl

PROGRAM SPŁYWÓW
1 MAJA – Trasa: DOROHUCZA – JASZCZÓW, ok. 12 km (ok. 3 godz.)
Zbiórka: most w Dorohuczy, godz. 10.00
2 MAJA – Trasa: SIOSTRZYTÓW – MILEJÓW, ok. 12 km (ok. 3 godz.)
Zbiórka: most w Siostrzytowie, godz. 10.00
3 MAJA – Trasa: JASZCZÓW – WÓLKA ŁAŃCUCHOWSKA, ok. 14 km (ok. 3,5 godz.)
Zbiórka: przystań kajakowa w Jaszczowie, godz. 10.00
4 MAJA – Trasa: WÓLKA ŁAŃCUCHOWSKA – ŁĘCZNA, ok. 9 km (ok. 2,5 godz.)
Zbiórka: Wólka Łańcuchowska, godz. 10.00
5 MAJA – Trasa: ŁĘCZNA – ZAWIEPRZYCE, ok. 20 km (ok. 5 godz.)
Zbiórka: most w Łęcznej, ul. Krasnystawska, godz. 10.00

VII MAJÓWKA NA POLESIU
Cykl imprez prezentujących kulturę ludową Polesia (sztuka, obrzędy, kuchnia, rzemiosło), biegi, rozgrywki sportowe, spływy kajakowe rzekami Polesia.
Cena: wstęp bezpłatny
Towarzystwo Popularyzacji i Piękna Polesia w Kołaczach
http://www.pieknopolesia.cba.pl
Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno – Sportowych w Orchówku

1 MAJA – KOŁACZE, Skansen przy Karczmie Poleskiej
10.00 – 14.00 – Otwarcie sezonu kajakowego – czyli spływ Włodawką z Kołacz do Suchawy
10.30 – 16.00 – Gry terenowe Zagroda Poleska – Ścieżka Edukacyjna
11.30 – 12.30 – Bieg ekologiczny Zagroda Poleska – Ścieżka edukacyjna
11.00 – 15.00 – Turniej piłki plażowej
14.30 – prezentacja Grupy Motocyklowej RIDERS z Włodawy

2 MAJA – KOŁACZE, Skansen przy Karczmie Poleskiej
10.00- 14.00 – Spływ kajakowy Adamki – Włodawa
10.30 – 15.00 – Prezentacja dorobku Zespołu Wesołe Sąsiadki z Kołacz
- fragmenty widowisk obrzędowych
- degustacje kuchni regionalnej
- pieśni patriotyczne i ludowe w wykonaniu Zespołu, przy akompaniamencie kapeli Pana Brożka

3 MAJA – KOŁACZE, Skansen przy Karczmie Poleskiej
10.00 – 14.00 – Spływ kajakowy Bugiem na trasie Wołczyny – Orchówek
12.00 – 17.00 – Przegląd Śpiewaczych Zespołów Ludowych z terenu LGD Poleska Dolina Bugu

4 MAJA – ORCHÓWEK, teren rekreacyjny nad Bugiem
11.00 – 15.00 – Gry i zabawy rodzinne
12.00 – 14.00 – Turniej tenisa ziemnego o puchar Wójta Gminy Włodawa (kort tenisowy przy Szkole Podstawowej w Orchówku)
Zakończenie Majówki Poleskiej w Orchówku – zabawa ludowa
Dodatkowe atrakcje:
Prezentacja zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń ze Ścieżki Ekologicznej Między Wieprzem a Bugiem: Gród Słowiański z Wólki Bieleckiej, Kraina Rumianku z Hołowna, Kraina Mleka z Żeszczynki; Degustacje kuchni regionalnej.

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

3 odwiedzających teraz
0 gości, 3 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 9 o godz. 01:08 am UTC
Ten miesiąc: 29 o godz. 05-01-2024 01:42 am UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC