Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Jubileuszowy – XV – Bieg Sobiborski
image_gallery

Jubileuszowy – XV – Bieg Sobiborski

(12 października) „Ocalić od zapomnienia, uczyć dla przyszłości” to hasło tegorocznego Biegu Sobiborskiego, który zgromadził bardzo dużą liczbę uczestników. Tylko do Biegu Głównego na tradycyjnej trasie liczącej 12,5 km zgłosiło się 120 zawodników. Zwyciężył Adam Wakuluk z Boratyńca Ruskiego, który rok temu był drugi.

Uczestnicy biegli po raz piętnasty. Uczcili w ten sposób pamięć ofiar byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze. W tym roku przypada 71. rocznica powstania więźniów i likwidacji obozu, w którym śmierć ponosiło ok. 180 tys. osób. W zawodach uczestniczyły dzieci, młodzież i dorośli. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści rywalizowali na Rynku wokół Czworoboku we Włodawie. W biegu głównym zawodnicy rywalizowali w kategoriach „open” kobiet i mężczyzn oraz osób niepełnosprawnych na wózkach na dystansie 6,5 km. Trasa biegu głównego w tym roku liczyła 12,5 kilometra. Biegacze wystartowali spod Tablicy Pamięci Ofiar Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze, by przez las i Orchówka dotrzeć na włodawski rynek.

Nagrody i upominki dla uczestników imprezy ufundowały liczne włodawskie i wojewódzkie urzędy oraz lokalni przedsiębiorcy, firmy i osoby prywatne. Nagrody zwycięzcom wręczał burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień. Głównym organizatorem imprezy, przy której pomagali m.in.: pracownicy WDK, nauczyciele, policja, straż miejska, zespół medyczny pogotowia ratunkowego oraz wolontariusze, był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie.

Na wyróżnienie zasługuje również udział (już po raz piąty) w biegu głównym pięciu skazanych, którzy wszyscy dobiegli do mety. Opiekunką ich była por. Agnieszka Kasztelan, która we włodawskim zakładzie karnym perfekcyjnie do biegu ich przygotowała. Tym śladem podążyli skazani z ZK w Białej Podlaskiej i z oddziałem zewnętrznym w Zabłociu i wystawili do biegu również pięciu uczestników.

Minusem zawodów była niemal całkowita absencja uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wyniki:

Bieg główny kobiet: 1. Izabela Trzaskowska, 2. Ewa Furmaniuk 3. Natalia Korszeń.

Bieg główny mężczyzn: 1. Adam Wakuluk, 2. Damian Walczak (Staszów) 3. Krzysztof Misiurek (Klementowice).

Na wózkach: kobiety: 1. Maria Cichoń.

Na wózkach: mężczyźni: 1. Jan Pyclik 2. Piotr Pieńkosz 3. Artur Koch.

Najstarszy zawodnik – Andrzej Palikowski (rocznik 1951).

Najlepszy zawodnik powiatu włodawskiego – Artur Koch.

źródło: SP Włodawa

About TV Włodawa

16 odwiedzających teraz
1 gości, 15 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 25 o godz. 02:07 am UTC
Ten miesiąc: 56 o godz. 08-04-2022 03:45 pm UTC
Ten rok: 160 o godz. 07-07-2022 04:24 pm UTC