Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Kultura / Sztuka / Jubileusz ze skandalem w tle
Ftk-696x464

Jubileusz ze skandalem w tle

Jubileuszowy XX Festiwal Trzech Kultur we Włodawie znów przyciągnął tłumy. Zachwycił przede wszystkim niepowtarzalną atmosferą oraz wyjątkowymi wydarzeniami kulturalnymi. Tomasz Stockinger, Jacek Bończyk, Izabela Szafrańska, Anita Lipnicka czy Natalia Kukulska – to tylko wybrane gwiazdy tegorocznego FTK. Ze zdumieniem komentowano brak jakiegokolwiek wsparcia finansowego imprezy ze strony zarządu województwa lubelskiego..

Festiwal Trzech Kultur we Włodawie – zainicjowany w 1995 roku – to pierwsze tego typu wydarzenie kulturalne w Polsce. To również niezwykła impreza łącząca przeszłość małego, kresowego miasteczka z jego teraźniejszością. Poprzez wydarzenie włodawskie muzeum realizuje ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, tolerancji i koegzystencji wyznawców prawosławia, judaizmu, katolicyzmu i protestantyzmu – twórców dziejów Włodawy.

Pierwszy piątkowy festiwalowy dzień, tzw. żydowski, rozpoczął się od sali włodawskiego kina i spektaklu dla dzieci, a zakończył na placu synagogalnym bałkańską potańcówką. W międzyczasie były liczne występy, wystawy, wernisaże, recitale i spotkania.

Z kolei drugi dzień (sobota) skupiał się na prawosławiu, choć elementów innych wyznań nie zabrakło. Zdecydowanie na wyróżnienie tego dnia zasługiwała skomponowana przez Katarzynę Gaertner msza kanonizacyjna „Missa Santo E Gia Santo”, napisana specjalnie z okazji kanonizacji Jana Pawła II, koncert muzyki cerkiewnej oraz koncertowa noc bardów na placu synagogalnym.

Niedziela to przede wszystkim katolickie brzmienie mszy w rycie trydenckim, językowe potyczki z mistrzem ortografii polskiej, animacja 3D na fasadzie wielkiej synagogi i na deser przepiękny koncert Anity Lipnickiej, Natalii Kukulskiej i Barbary Wrońskiej, które wyśpiewały największe przeboje nieśmiertelnego Leonarda Cohena w rocznicę jego urodzin.

– To, że ten festiwal ma dziś tak wspaniały jubileusz i z każdą edycją osiąga europejski, a nawet światowy poziom, to zasługa pracowników włodawskiego muzeum. To dzięki ich staraniom, umiejętności pozyskiwania środków z każdych możliwych i niemożliwych źródeł, ten festiwal jest nie tylko wydarzeniem, ale i ikoną kultury Lubelszczyzny i całej Polski – mówił starosta, Andrzej Romańczuk.

Za skandal uznano brak jakiegokolwiek wsparcia finansowego ze strony zarządu województwa lubelskiego. Były lata, gdy marszałek dawał na FTK 50 tys. zł, a co najmniej 30 tys. zł. Jednak ostatnio departament promocji „obiecał” dać symboliczną kwotę 15 tys. zł. I dlatego w materiałach promocyjnych festiwalu widniała słynna lubelska litera „L” – symbol Lubelskiego. Jakież musiało być zdziwienie dyrektor muzeum, gdy się okazało, że na tydzień przed FTK zarząd województwa postanowił, że nie da ani złotówki, choć już widniał jako sponsor w materiałach festiwalowych.

źró∂ło: Nowy Tydzień(gd)

About TV Włodawa

16 odwiedzających teraz
1 gości, 15 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 34 o godz. 08:50 am UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 08-03-2020 11:47 pm UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-08-2020 02:14 pm UTC