Home / Kultura / Sztuka / Jan Niemierko-Masiukiewicz odszedł
Jan-Niemierko-Masiukiewicz

Jan Niemierko-Masiukiewicz odszedł

W poniedziałek nad ranem zmarł Zasłużony dla Kultury Polskiej – Jan Niemierko-Masiukiewicz – wieloletni prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.
Od najmłodszych lat nosiłem w sobie niepokój twórczy – mówił o sobie śp. Jan. W jednym z ostatnich wypowiedzi publicznych. – Od roku 1994, będąc już na emeryturze znalazłem czas na zapisywanie myśli i przemyśleń. Do końca 1995 roku zapisków rymowanych i prozą nazbierało się na spory notes. W 2005 roku dowiedziałem się przypadkowo, że przy Włodawskim Domu Kultury istnieje grupa twórców amatorów, a wśród nich poeci, rzeźbiarze, malarze, rysownicy, wycinankarze i wikliniarz. W listopadzie 2005 r. powołano nowy Zarząd STKN, którego zostałem prezesem. Jeszcze tego samego roku znalazłem miejsce na siedzibę stowarzyszenia. Po sporych kłopotach udało się wynegocjować od starostwa budynek po straży granicznej we Włodawie przy al. J. Piłsudskiego 52.
Śp. Jan mówił, że najbardziej w życiu przydały mu się nawyki z wojska, takie jak: dążenie do celu, szukanie najlepszego sposobu na realizację zamierzenia oraz zdolności organizacyjne.
Śp. J. Niemierko-Masiukiewicz był wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swoją twórczość. Jednym z ostatnich wyróżnień była odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- To był wyjątkowy człowiek o wszechstronnych talentach – mówi o zmarłym W. Holaczuk. – Człowiek nie tylko w całości oddany kulturze, ale przede wszystkim osoba o wielkiej kulturze osobistej. Zawsze był uśmiechnięty, pomocny i przyciągający swoją osobowością i niespożytą energią innych. Tak naprawdę dla Stowarzyszenia, społeczności naszego powiatu to niepowetowana strata. Składam serdeczne kondolencje najbliższym Zmarłego.

źródło: Starostwo Powiatowe Włodawa

About TV Włodawa

16 odwiedzających teraz
0 gości, 16 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 29 o godz. 01:24 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC